Diyabet Hastası Olanlar Nasıl Beslenmeli?

/ 28 Mart 2018 / 2.397 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Diyabet Hastası Olanlar Nasıl BeslenmeliSon yıllarda en sık görülen hastalıkların başında gelen diyabet hastalığı Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre tüm dünyada 380 milyondan daha fazla kişiyi etkiliyor. 2016 verilerine göre Türkiye’de 5.2 milyon kadar diyabet rahatsızlığına yakalanmış kişi bulunuyor. Diyabet hastalığı tip1 diyabet ve tip2 diyabet olarak iki kısma ayrılıyor. Tip1 diyabet genellikle çok küçük yaşlarda başlayan ve pankreas bozukluğu nedeni ile oluşan bir hastalık iken tip2 diyabet ise 40 yaşını geçmiş olan fazla kilolu ve hareketsiz bir yaşantısı olan kişilerde oluyor. İlk başlangıç devresinde tip2 diyabet yakalanabilirse fazla kilolardan kurtularak ve spor yaparak diyabetten kurtulmak mümkün olabiliyor. Diyabetin ileriki devrelerinde ilaç kullanmak veya insülün iğneleri kullanmak gereklilik haline gelebiliyor.

Diyabet hastaları belirli aralıklarla mutlaka şeker seviyelerini ölçmeleri gerekmektedir. Şeker seviyeler aç karnına sabah saatlerinde 106 mg, yemekten iki saat sonra ise 140 mg dolaylarında olmalıdır. Bunun üzerine çıkan şeker seviyeleri kişinin yaşam kalitelerinin düşmesine neden olmaktadır.

Diyabet Hastalığı Nedir?

Diyabet Hastalığı nedirDiğer bir adı Diabetes Mellitus olan diyabet hastalığının halk dilindeki ismi şeker hastalığıdır. İnsülin hormonunun yetersizliği veya eksikliği nedeni ile oluşan bu hastalık ömür boyu devam eden hastalıklar arasındadır. Kronik bir hastalık olan diyabet hastalığı ilerlemiş evrelerinde eğer kontrol altına alınmazsa vücudun tüm organlarına zarar verir. Kan şekerini kontrol etmeyen kişilerde gözlerde görme azlığı, böbrek fonksiyonlarında zayıflama, yürüme zorluğu ve nefes alma zorluğu gibi olumsuzluklar zamanla ortaya çıkabilir. Bu nedenden dolayı tüm diyabet hastaları yeme içme düzenine ve gün içinde harcamış oldukları efora dikkat etmeleri gereklidir.

İnsülin Nedir?

Öncelikli olarak diyabet hastalığının iki kısma ayrıldığını söyleyebiliriz. Bunlar tip1 diyabet ve tip2 diyabet olarak anılmaktadır. Diyabetin oluşmasındaki neden de insülindir. Peki; insülin nedir? İnsülin vücudumuzda midenin alt kısmında karaciğerin paralelinde bulunan pankreas organının salgılamış olduğu bir hormondur. İnsülin olmadığı zamanlarda insan vücudu gıdaların doğru kullanılmasını sağlayamamaktadır. İnsüline bağımlı diyabet denildiğinde bu diyabet türü tip1 diyabettir. Genellikle çok küçük yaşlarda başlayan bu diyabet türü pankreasın insülin salgılama yetisinin olmaması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Tip2 diyabet ise insülin seviyesinin insan vücudu için yeterli olmamasından kaynaklanmaktadır. Tip2 diyabet hastaları insüline bağımlı şekilde yaşamak zorunda değildir. Şeker seviyesi düşürücü tabletler tip2 diyabetin düzene girmesini sağlayabilir.

Diyabet Hastalarında Sağlıklı Beslenme

Diyabet Hastaları

Diyabet hastaları glisemik indeksi yüksek olan gıdaları tüketmekten kaçınmalıdır. Zira yüksek glisemik indeks vücutta şeker seviyesini çok hızlı yükselterek kişinin bu rahatsızlığı yüksek boyutlarda yaşamasına neden olmaktadır.

 • Diyabet hastaları; şerbetli tatlılar, çikolatalar ve yüksek karbonhidrat içeren gıdaları tüketmekten kaçınmaları gerekir.
 • Meyve tüketiminde çok şekerli olan gıdaları az tüketmelidirler.
 • Sık sık beslenmeli, kesinlikle yemek saat aralıklarında fazla boşluk yapmamalıdırlar.
 • Düşük kalorili karbonhidratlar diyabet hastaları tarafından tercih edilmeli sükroz içeren besinler diyabet hastaları tarafından tüketilmemelidir.
 • Gün içinde 2 litre kadar su tüketmelidirler.
 • Kırmızı et yerine balık, hindi veya tavuk tercih etmelidirler.
 • Tatlandırıcılar tüketilmemeli tüketilmek zorunda kalınırsa çok düşük dozlarda tüketilmelidir.
 • Alkol tüketiminden kaçınılmalı, sigara içiliyorsa sigara içmeye son verilmelidir.
 • Buğday yerine her zaman, bulgur, bakliyatlar, yulaf, çavdar gibi glisemik indeksi düşük gıdalar tüketilmelidir.
 • Posa tüketimine dikkat edilmelidir.
 • Yağ kullanımında zeytinyağı kullanılmalı, tereyağı ve ayçiçeği yağı kullanımı yapılmamalıdır. Eğer tereyağı ve ayçiçeği yağı kullanılmak zorunda kalınırsa çok küçük miktarlarda kullanılmalıdır.