Dev Galapagos Kaplumbağası ve Özellikleri

/ 30 Nisan 2018 / 1.361 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Dev Galapagos Kaplumbağası yaşadıkları yerlerden adını almış bir türdür. Yaşayan en büyük kaplumbağadır. 1,2 m’ye (4 ft) kadar uzunluklara ulaşırlar ve 150 kg’ın (330 lbs) üzerinde de kiloları vardır. İskeletlerinin ayrılmaz bir parçası olan devasa bir kabuğu vardır. Kendilerini tehdit altında hissettiklerinde kafalarını ve bacaklarını içeri çekebilirler ve kabuk onlar için koruma görevi görür.

Kabuklarının şekli ve büyüklüğünden, kaplumbağanın hangi adaya ve hangi ortama uyum sağlaması gerektiği kolaylıkla anlaşılmaktadır. Yere yakın ot ve bitki örtüsü bolluğu olan ıssız adalarda bulunurlar. Bu kaplumbağalar, “kubbe biçimli” kabuklara sahiptir. Bu kubbe biçimindeki kabuk beslenme sırasında onların işini kolaylaştırır. Kaplumbağa türleri arasında en büyük çeşit olması sebebiyle her zaman ayrı bir habitatta yaşaması gerekir. Issız alanlar tam da onlar içindir.

Dev Galapagos Kaplumbağası Genel Özellikleri

  • Bazı Galapagos Kaplumbağaları, kabuk tiplerinin her ikisine (kubbe tipi ve eyer sırtlı) de sahiptir. Kabuk şekline bakılmaksızın, tüm erkeklerin çiftleşmeyi kolaylaştıran içbükey bir alt kenar kabuğu da vardır. Bu çiftleşmeyi kolaylaştırır.
  • Kubbe şekilli kabukları olan Galapagos Kaplumbağaları, alttürlerin en ağır ve en büyüğü olma eğilimindedir, ancak eyer kabukları olan kaplumbağalardan daha kısa boyunları ve daha küçük bacakları vardır.
  • Alt türlerin hepsinde kabuk veya bacaklar donuk kahverengindedir.
  • Erkekleri dişilerden daha büyüktür.
  • Otçul yaşam tarzlarına uyması için güçlü ve dişsiz çeneleri vardır.
  • Günün büyük bir kısmını küçük sürüler halinde ya da çamurda veya havuzlarda yatarak geçirirler.
  • Galapagos Kaplumbağaları yavaş hareket eder, ortalama 0,3 km / saat (0,18 mil / saat) yürüme mesafesine sahiptir. Ancak eğer kaplumbağanın bir amacı varsa, örneğin üreme alanlarına taşınırsa, daha hızlı hareket edebilirler.
  • Galapagos Kaplumbağaları Galapagos Adaları’nda bulunur. Burada her gün gerçekleştirilen düzenli rutinleri vardır. Aynı uyku düzenini devam ettirirler ve adanın etrafında dolaşmak için aynı yolları kullanırlar.
  • Galapagos Kaplumbağaları otoburdur. Çeşitli çimenler, yapraklar, kaktüsler, sarmaşıklar ve meyvelerle beslenirler. Vücut nemlerinin çoğunu diyetleri ile elde ederler ve uzun süre su içmeden yaşayabilirler.

 

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.