Derin Ağ, Derin İnternet ya da Derin Web Nedir?

/ 22 Aralık 2017 / 511 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

İngilizcesi Deep Web yada Dark Web, İnternet dönemi başladığı ilk günden itibaren arama motorlarının ( Google, Yandex vb gibi ) göremediği, tarayamadığı verilerin bulunduğu bilgileri içeren binlerce site, linkten oluşan bir sistemdir. Arama linki verilmeyen veya arama motorları tarafından bulunamayan ( Gizlenen ) bütün siteler Derin Ağ’a dahildir.

İnternet siteleri çeşitli nedenlerden gizlenmek isteyebilir. Örneğin; kütüphane arşivleri, kamu ve özel şirket bilgileri gibi genellikle herkes tarafından görülmesi istenmeyen veya indekslenmeleri zor olan içerik taşıdıkları için arama motorlarında görüntülenmek istemezler. Bunların dışında flash siteler, ajaxlı siteler (jQuery ile çalışan), şifre ile girilen siteler, ftp siteler de arama motorları tarafından okunmaları zor olduğu için Derin Ağ’a dahildir. Güvenlik açıkları oluşmaması için forumlardaki ve sitelerdeki, sistem ve yönetici klasörleri de otomatik olarak arama sonuçlarında gösterilmez. Derin Ağ’a farklı arama motorları kullanarak ulaşmak mümkündür.

Kaliforniya Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre 2001 yılında 7.5 petabayt büyüklüğünde bir verinin Derin Ağ’da olduğu tahmin ediliyordu. Başka bir araştırmaya göre ise 2004 yılında Derin Ağ’da 300.000 web sitesi faaliyet gösteriyordu ve Shestakov’e göre, 2006 yılında bunun 14.000’i sadece Derin Ağ’ın Rusça olan kısmındaydı.

Derin Ağ adı verilen bu sisteme kapalı uçlu dns yönlendirmeleri ile girilebilir.Bu da özel olarak tasarlanmış tarayıcı veya işletim sistemleri ile mümkündür.Tarayıcı uygulamalarının başında ilk olarak ABD Donanması tarafından üretilen, sonrasında iptal edilip internette paylaşılan Tor Browser gelmektedir

Karanlık Ağ

Derin Ağ’ın içinde yasa dışı içerik paylaşan İnternet sitelerinin tamamı Karanlık Ağ olarak isimlendirilir. Yaygın olarak Karanlık Ağ tanımı Derin Ağ yerine de kullanılır.

Karanlık Ağ sayfalarında çok sayıda yanlış veya doğru illegal veriler bulunabilir. Karanlık Ağ’da bilgi/video/resim indirmek bazen yasa dışıdır çünkü bu linklerde devlet sırları, önemli insanların özel bulguları, +18 müstehcen içerik, çocuk cinsel tacizleri, uyuşturucu satıcılığı, yasal olmayan yollardan silah satışı, kumar ve sayamadığımız birçok yasal olmayan içerikler bulunmaktadır.

Yardımcı kaynak olarak tr.wikipedia.org kullanılmıştır.