D Vitamini Eksikliği

/ 26 Haziran 2017 / 314 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

D vitamini eksikliği, güneş ışığını doğrudan alamayan kişilerde, hızlı büyüyen çocuklar­da, az güneş alan ülkelerde görülür. D vitamini ye­tersizliğinin yaygın olarak görülmesi doğal yiyeceklerde yeterince bulunmamasına bağlıdır. Eksikliğinde çocukluk çağı raşitizmi (rikets) gö­rülür. Bu hastalığın önüne geçmek için güneş ışınlarından yararlanmak gerekir. Pencere camları ve kapalı giysiler güneş ışınlarını engeller ve D vitamini alınamaz. Güneş ışınları vücuda dik gelecek şekilde hergün15-30 dakika süre ile güneşlenme hastalığın önüne geçebilmektedir. Derinin ince ya da kalın olması ve rengi önemlidir. Açık tenliler güneş ışığından daha zor D vitamini oluştururlar.

Osteomalasia erişkin dönemde görülen bir kemik hastalığıdır. Kemikler yumuşak, kalsiyum ve fosfor oranı düşüktür. Sık doğum yapan, yetersiz ve denge­siz beslenen, güneşten yararlanamayan kadınlarda görülen bir hastalıktır.

Vitamin D suda erimediği için fazlası idrarla atıla­maz ve bu nedenle ihtiyaçtan fazlası ve gelişigüzel vücudumuz için sakıncalar oluşturabilir.

Fazla alınması eklemlerde ve yumuşak dokularda anormal kireçlenme­ye sebep olmaktadır. Yine çocuklarda fazla ve gelişigüzel kullanıldığında büyü­mede duraksama, kusma, böbreklerde taş gibi olumsuz durumları oraya çıkarabilmektedir.