Çörek Otu Nedir? Faydaları, Zararları Nelerdir?

/ 21 Mayıs 2018 / 568 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Çörek Otu Bitkisi Nedir?

Düğünçiçeğigiller familyasına ait olan Çörek otu bitkisinin diğer isimleri siyah kimyon, siyah susam, şevkerak, karaca, karaçörek’tir. Tohumları susam iriliğinde olan bitki sahip olduğu güzel kokusundan dolayı mutfağımızın olmazsa olmazlarındandır. Özellikle hamur işlerinde kullanılan çörek otunun Türkiye’de 12 türü bulunmaktadır. Asıl coğrafyası Batı Asya olan bitki, son dönemlerde evlerde saksıda da yetiştirilebilecek dekoratif bir bitki olarak yerini almıştır. Çörek otu yetiştirebilmenin üç önemli aşaması vardır. 1 – Tohum 2 – Çimlenme 3 – Çiçekleme.

Çörek Otu Tohumunun İçeriğindeki Vitaminler

Çörek otunun tohumu siyah renkli olup, çoğunlukla kek, ekmek gibi hamur işlerinin üzerinde sıkça görürüz. Çörek otunun içeriğinde ise omega 3 ve omega 6 yağlar, palmitik ve oleik asit, potasyum, kalsiyum, demir, çinko, selenyum, fosfor, A, B2 ve C vitaminlerin bulunmaktadır.

Çörek Otu Nasıl Tüketilir?

Genel olarak Dünya’da ve ülkemizde çörek otu yemeklere lezzet katması amacıyla baharat olarak kullanılmaktadır. özellikle hamur işlerinin vazgeçilmezidir. Ekmeklerde, pastalarda, keklerde ve şekerlemelerde kullanılan çörek otu ayrıca Hindistan gibi bazı ülkelerde insanların çamaşırlarını haşerelerden uzak tutmak için çamaşırlarının arasına koyulurdu. Çörek otu genel olarak 3 şekilde tüketilir.

Tane Şeklinde: Çörek otu yapısı gereğince içerisindeki faydalı besinleri korumaktadır. Tane olarak tüketilirken ağızda iyice çiğnenerek yutulmalıdır. Böylece midede çörek otunun sindirimi kolaylaştırılırsa faydaları daha etkin olarak görülecektir. En faydalı biçimi tane olarak tüketilmesidir. Tane olarak tüketiminde dikkat edilmesi gereken husus ise, ısıl işleme fazla maruz kalmamasıdır. Şayet pasta ve böreklere konulan çörek otu, fırında yüksek ısı altında piştiğinde içeriğindeki değerli yağ asitleri zarar görecektir. Böylelikle çörek otunun en faydalı kısmından mahrum kalınacaktır. Bunun için çörek otu ısıl işlem görmeden tüketilmelidir.

Yağ Şeklinde: Bu şekildeki tüketimi büyük kolaylık sağlamaktadır. Çörek otunu yağ şeklinde kullanırken de dikkat edilmesi gerekenler vardır. Çörek otu yağını uygun yerde muhafaza etmelisiniz ve kullandıktan sonra da şişenin ağzını mutlaka güzelce kapatmalısınız. Aldığınız çörek otu yağının da 3 ay içerisinde tüketilmesi gerekmektedir.

Toz Şeklinde: Sindirimini kolaylaştırmak için öğütme işlemi yapılarak toz haline gelse de, eğer öğütme işlemi uzun sürer ve uzun süre beklenirse, çörek otunun içerisinde bulunan uçucu yağlar ve mineraller özelliklerini yitirebilirler. Ayrıca çörek otu öğütüldüğünde içeriğinde bulunan değerli yağlar hava ile oksitlenmeye başlar. Oksitlenen çörek otu da acımaya başlar ve 2 – 3 hafta içerisinde tüketilmesi gerekmektedir.

Çörek Otunun Faydaları

Yapılan araştırmalar çörek otunun bağışıklık sistemini güçlendirdiği göstermiştir. Bazı ilaçların ise ham maddesi olarak kullanılmaktadır. Çörek otunun bazı faydaları şunlardır.

Çörek otu kan şekerini düşürür.

Kanı sulandırıcı özelliği vardır.

Meme ve prostat kanserini yavaşlatıcı özelliği vardır. Yapılan son araştırmalara göre çörek otu, karaciğeri kanserojen etkilerden koruyarak, karaciğer kanserinin şiddetini yavaşlattığını ortaya koymuştur.

Romatizma ağrılarına iyi gelmektedir.

Öksürük ve solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir.

Hücrelerin yenilenmesini hızlandırıcı etkisi vardır.

Kalp enfarktüsü riskini azaltır. Kalp sağlığını koruyucu etkisi ile çörek otunun içeriğinde bulunan Timokinon, kalp hastalıklarına neden olan Homosistein oranını düşürmektedir.

İdrar söktürücü ve iltihap giderici özelliği vardır.

Çörek otu Antioksidan özelliğe sahiptir.

Bazı cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.

Zayıflamaya yardımcıdır.

Vücudu mikrop ve virüslere karşı korur.

Hazmı kolaylaştırır.

Panik atak ve depresyona karşı tedavi edicidir.

Çörek Otunun Zararları

Hamilelik döneminde çörek otu kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Çörek otu, anne rahmindeki bebeğin düz kas kasılmalarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Yiyeceklerde az miktarda kullanılan çörek otunun tüketimi genellikle zararsızdır. Fakat çörek otunun fazla miktarda tüketimi güvenli olmamakla birlikte, zararlıdır. Çörek otunun hamilelik üzerindeki etkileri tam olarak bilinmediğinden, hamilelik süresince kullanımına dikkat edilmelidir.