Çoban Çökerten Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

/ 18 Mayıs 2018 / 5.236 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Çoban Çökerten Nedir?

Çoban Çökerten Otunun latince adı “Tribulus Terrestris”dir. Çarık Dikeni, Deve Çökerten, Demir Dikeni, Çobaniğnesi ve Turnagagası isimleri ile de bilinmektedir.  Toprağa yatık olarak büyüyen Çoban Çökerten’in yaprakları merdiven gibi parçalı ve yeşil renklidir. Taç yapraklı ve tek yıllık otsu bitki olan Çoban Çökerten, açık sarı renkte çiçekler açmaktadır. Meyvesi boynuz şeklinde görünür ve sivri uçlara sahiptir ve bitki isimlerini bu görüntüsünden dolayı almıştır. Antik çağda tedavi amaçlı kullanılan Çoban Çökerten, çok eski çağlardan beri bilinmektedir.

Çoban Çökerten Bileşenleri

Çoban Çökerten Otunun kökünde azot, alkaloit, sabit yağlar ve resin bulunur. Bitkinin sap ve gövdesinde sucrose, nişasta, fructose bulunur. Çoban Çökerten’in meyvesinde ise protein, yağ, glikosid resin ve diastase bulunmaktadır.

Çoban Çökerten Nerelerde Yetişir?

Kökeni Avustralya’ya dayanan Çoban Çökerten Dünya’da Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarında yetişmektedir. Ülkemizde ise sıcak bölgelerde yani Ege ve Akdeniz Bölgelerinde yaygın olarak yetişmektedir.

Çoban Çökerten Nasıl Tüketilir? Çoban Çökerten Çayı

Çoban Çökerten otunun taze ya da kurutulmuş halini çay olarak demleyebilirsiniz. Bir fincan için bir çay kaşığı Çoban Çökerten Otu yeterli olacaktır. 1 çay kaşığı otu demliğe koyarak üzerine bir fincan sıcak su ekleyerek 10 – 15 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra çayınızı tüketebilirsiniz. Günde 1 – 2 fincan içmeniz yeterli olacaktır. Çoban Çökerten çayının fazla tüketiminden sakınmalısınız. Çayın tüketiminin alışkanlık haline gelmesi, ileri ki dönemlerde sağlığınıza faydasından çok zararı olabilir. Belirli dönemlerde kullanıp bir kaç ay ara vermelisiniz. Çayın kullanım süresi 1 – 2 ay olarak belirtilmektedir. Bu sürenin sonunda çayın tüketimi bırakılmalıdır. Çayın insan vücudunda oluşturabileceği yan etkiler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Yan etkilerden korunmak için çayın tüketimine dikkat edilmelidir. Uygun koşullarda kurutulan çoban çökerten, serin ve kuru bir ortamda ağzı kapalı bir kavanozda saklandığında 1 yıl kadar durabilir.

Çoban Çökerten Faydaları

 • Genellikle insanlar tarafından haşereleri kaçırmak için kullanılsa da, afrodizyak etkisi cinsel isteği artırmaktadır. Ayrıca erken ve istemsiz boşalma, iktidarsızlık gibi cinsel sorunları gidermektedir.
 • Erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini artırarak kısırlığı önlemektedir.
 • İdrar problemlerini iyileştirici özelliği vardır ve idrar atımını kolaylaştırır.
 • Sindirim sisteminin işleyişini artırabilmektedir. Bağırsak gazlarında rahatlama sağlayarak, bağırsaktaki parazitlerin bağırsaktan atılmasını sağlar. Ayrıca Hintliler tarafından çoban çökerten bitkisi müshil olarak kullanılmaktaydı.
 • Prostat kanseri oluşumunu azaltır.
 • Kadınlarda yumurtlama problemlerinin tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Yüksek tansiyonu dengeleyici özelliği vardır.
 • Bitkinin içeriğinde ki özler, deri üzerinde oluşan hastalıklarının tedavisine yardımcı olmaktadır.
 • Kalp rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Atar damarları açarak kalbinizin daha etkin çalışmasını sağlar. Bazen anemi rahatsızlığının tedavisinde de kullanılmaktadır.
 • Çoban Çökerten Çayı ayrıca depresyona da iyi gelmektedir. Hormanların düzeylerindeki olumsuz değişimler nedeni ile oluşan depresyonun yani mutluluk hormonun yeterince oluşmaması  ile oluşan depresyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olur.
 • Testosteron düzeyleri üzerindeki etkisi ile insan vücudunun fiziki dayanıklılığını artırmaktadır. Düzenli fiziksel aktivite yapmak zorunda olan kişilerin ve özellikle sporcularda yaşanan yorgunluğu önleyerek enerjilerinin artırılmasını sağlamak amacıyla tavsiye edilmektedir. Yani kas gücünü ve vücut dayanıklılığını artırır.

Çoban Çökerten Zararları

Çoban Çökerten Otunun fazla tüketimi insan vücudunda farklı yan etkiler meydana getirmektedir. Meme ve prostat kanseri olan kişilerin bu çayı tüketmeleri durumunda hormonal bozukluklar yaşanabilmektedir. Aşırı tüketimi sonucunda uykusuzluk sorunu yaşayabilirsiniz. Mide rahatsızlıkları bulunan (iltihap, ülser gibi) kişiler bu çayı tüketmemelidir. Çayın tüketimi sonucunda mide ve bağırsak ağrıları görülebilir. Hamile ve bebek emziren kişilerin Çoban Çökerten çayı tüketmemeleri tavsiye edilmektedir.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.