Chihuahua Cinsi Köpekler ve Özellikleri

/ 6 Mayıs 2018 / 669 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Dünya’nın en küçük köpek cinslerinden bir tanesi de Chihuahua ya da Şivava cinsi köpeklerdir. 15 ile 23 cm arasında yükseliğine sahiptirler ve ortalama 2 – 3 kg arasında ağırlıkları vardır. 15 ile 20 yıl arasında yaşamaktadırlar. Küçük çıkık bir burnu ve dik kulakları vardır. Genellikle kısa tüylü olsalar da uzun tüylü cinsleri de mevcuttur. Tüy renkleri genellikle açık kahve, sarı, gümüş rengi, gri ve kestane renginde olsa da her renkte Chihuahua’ya rastlamak mümkündür. Sırtı düz ve yere dik basan sağlam bacakları vardır. Safkan cinslerin kafa yapısı kubbe biçimindedir. Soğuk havaları hiç sevmeyen bu ırkı soğuk havalardan korumalısınız. Soğuk havalarda bu ırka kazak giydirmek faydalı olacaktır. Bu cinsi apartmanda bakmak da fayda vardır. Bu ırk için en iyi yer eviniz olacaktır. Ürkek bir yapısı olan Chihuahua’lar eğitime elverişli olsalar da iyi bir eğitmenden daha iyi sonuç alınacaktır. Eğitildiklerinde diğer ev hayvanlarınız ile sorunsuz yaşayacaktır. Küçükken sosyalleştirilmelerinde fayda vardır.

Chihuahua Bakımı

Kısa tüylü cinsler için haftalık fırçalama yeterli olsa da uzun tüylü Chihuahua cinsi köpekler düzenli olarak fırçalanmalıdırlar. Kulakları sık sık kontrol edilmelidir. Büyüyen pati tırnaklarını kesmeli ve dişlerini tartara karşı düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Soğuğa karşı duyarlı olduklarından sıcak ortamlarda bakılmalıdırlar.  Chihuahua cinsi köpekler çok aşırı beslenilmemelidir. Burunları küçük olduğundan horlama ve hırıltı eğiliminde olabilirler. Kulak ve gözlerine su kaçırmamak kaydı ile bu cins köpeğinize ayda bir banyo yaptırabilirsiniz. Orta derecede tüy dökmektedirler.

Chihuahua Yaşam Ortamı

Soğuğa karşı çok duyarlı olduklarından ev ortamı bu köpekler için en ideal yaşam alanıdır. Bu cins köpekler soğuktan korunmalı ve Chihuahua cinsi köpeklere soğuk havalarda kazak tarzı kıyafetler giydirilmelidir.

Chihuahua Eğitimi

Boyları çok küçük olan Chihuahua cinsi köpekleri eğitmek boylarından dolayı tercih edilmese de bu cins köpekler eğitilmekten hoşlanırlar. Biraz sabırlı olmanız durumunda eğitimden olumlu sonuçlar alınacaktır. Eğitim verirken kibar ve sabırlı olmanız durumunda gösterdiğiniz sabrın sonucunu alacaksınız. Bu şirin küçük köpekleri kucakta taşımak çok zevkli olsa da sağlıkları açısından egzersize ve yürüyüşe ihtiyaçları vardır. Tuvalet eğitiminde de sabırlı ve sakin olmalısınız.

Chihuahua Karakteri

Chihuahua cinsi köpekler son derece hayat dolu, cesur, kibirlidirler. Size verdiği sevginin karşılığını sizden de beklerler. Zaman zaman sahibini kıskanabilirler. Sahiplerinin yüzlerini yalamaktan oldukça hoşlanırlar. İnatçı bir karakteri olan bu ırk yabancılara karşı da şüphecidir. Kızdırıldıklarında ısırma eğilimindedirler. Bu nedenle çocuklu ortamlarda dikkatli olmak faydalıdır.  İnsanlara karşı şüphecidir. Bu nedenle yavru iken sosyalleştirilmesi hem insanlara karşı daha cana yakın olmasını sağlayacak hem de diğer hayvanlar ile de daha iyi geçinecektirler.

 

Chihuahua Karakter Özellikleri ( 10 puan üzerinden değerlendirme )

Başka köpeklerle geçinme : 4

Başka petlerle geçinme : 6

Çocuklarla anlaşma : 4

Yabancılara davranış : 2

İtaat seviyesi : 8

Eğitilebilirlik : 8

Koruma özelliği : 4

Egzersiz ihtiyacı : 2

Oyunculuk : 4

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.