Çengel Burunlu Deniz Yılanı Özellikleri

/ 15 Ağustos 2018 / 628 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Çengel burunlu deniz yılanı, Hint Okyanusu’ndan Avustralya kıyılarına kadar olan kısımlarda görülür. Oldukça zehirli bir türdür.  Bilimsel adı Enhydrina schistosa’dır. Bu tür, panzehir tedavisinde kullanılmak üzere toplanmaktadır. Bu türün zehri oldukça güçlü nörotksin ve miyotoksinlerden oluşmaktadır. Bu türün ısırığından ölen kişi sayısı, tüm deniz yılanı ısırmalarından ölen kişi sayısını %90’ını kapsamaktadır. Zehrinin yaklaşık olarak 1,5 miligramının ölümcül olduğu tahmin edilmektedir.

çengel burunlu deniz yılanı özellikleri

Çengel Burunlu Deniz Yılanı Nerelerde Görülür?

Bu yılanlar genellikle sahil ve Hindistan kıyı adalarında bulunur. Bu bölgede bulunan 20 tür deniz yılanının en yaygınları arasındadırlar. Gece ve gündüz aktif bir türdür.

çengel burunlu deniz yılanı ne yer

Çengel Burunlu Deniz Yılanı Ne yer?

Çengel burunlu yılan balığının ana yemeği balıklardır.

Çengel Burunlu Deniz Yılanı Fiziki Özellikleri

Diğer deniz yılanları gibi, bu türde denizde yaşamak için uyarlanmıştır. Yüzebilmeyi diğer yalanlardan daha düz olan gövdesine borçludur. Kürek benzeri kuyruğa sahiptir. Ayrıca yılan su altına girdiğinde burun deliklerini kapatabilmektedir. Bu türün gövdesi oldukça geniştirtir.

Çengel Burunlu Deniz Yılanı Bilinmesi Gerekenler

Burun yapısından dolayı bu ismi alan çengel burunlu deniz yılanı, zehirli yılan türleri arasındadır. Zehirlediği avları, solunum yetmezliğine bağlı olarak ölmektedir. Bir ısırığındaki zehir yaklaşık olarak 2000 fareyi öldürebilmekte.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.