Cavalier King Charles Spaniel Cinsi Köpekler ve Özellikleri

/ 9 Mayıs 2018 / 2.072 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpekler ortalama 30 cm ile – 33 cm arasında yükseklikte olup, 5 kg ile 8 kg arasında ağırlığa sahiptirler. Bu ırk İngiltere Kralı II. Charles’in favorisi olan eski Toy Spanieller’in görüntüsüne sahip farklı bir Toy Spaniel’dir. Cavalier cinsi köpekler konik bir buruna ve düz bir kafatasına sahip küçük ve sevimli bir ırktır. Gözleri canlı ve yuvarlaktır. Uzun ve düşük kulakları olan Cavalier cinsi köpeklerin tüyleri ise uzun ve ipeksidir.  Tüyleri uzun, ince ve düzdür. Bazı cinslerin tüyleri hafif dalgalıdır. Kuyrukları isteğe göre kısaltılabilse de normal uzunluğunun 3’te 1’inden daha kısa olmamalıdır. Bu cins genellikle iyi karakteri ile ön plana çıkmaktadır. Apartman daireleri için oldukça uygun olan bu ırk, küçük çocuğu olanların da rahatlıkla bakabileceği bir köpek cinsidir. Çocuklarla arası oldukça iyidir ve canı yansa da ısırma eğilimi göstermemektedir. Sevecen, mutlu ve arkadaş yapıları olan Cavalier cinsi köpekler diğer ev hayvanları ile de iyi geçinirler. Bu ırk ortalama 10 ile 15 yıl arasında yaşamaktadır.

Cavalier King Charles Spaniel Bakımı

Uzun tüyleri olsa da çok fazla fırçalama gerektirmez. Haftada 2 – 3 defa tüylerini taramanız yeterli olacaktır. Tüy dökme zamanları tüy sorununun önüne geçebilmek amacıyla düzenli fırçalayabilirsiniz. Böylelikle ölü tüyleri toplayarak biraz da olsa tüy sorununun önüne geçmiş olursunuz. Koku yaymayan bir köpek cinsidir ve gerektiğinde (ayda 1 – 2 kez) yıkamanız yeterli olacaktır. Kuru şampuanları tercih edebilirsiniz. Banyodan sonra bu cinsler tamamen kurutulmalı ve vücut ısısına dikkat edilmelidir. Aşırı sıcaktan etkilendikleri için serinlemeleri amacıyla da banyo yaptırabilirsiniz. Göz hastalıklarına yatkın olan bu cinslerin göz hastalıklarına yakalanmamaları için gözleri sık sık kontrol edilmelidir. Patilerindeki ve kulaklarının içindeki tüyler düzenli olarak kontrol edilmeli ve kesilmelidir. Bu cins köpekler için protein oranı yüksek kuru mamalar tercih edilmelidir. Kalp ve belkemiği ile ilgili rahatsızlıklara yakalanma olasılıkları oldukça fazladır. Ayak tırnakları bazen birleşik olabilir, bu durum köpeğin hastalıklı olduğunu göstermez.

Cavalier King Charles Spaniel Yaşam Ortamı

Çocuklarla ve diğer hayvanlarla arası iyi olan Cavalier cinsi köpekleri apartmanda rahatlıkla besleyebilirsiniz. Fazla havlamazlar. Uyku ve dinlenme bu cins için oldukça önemli olup, sakin bir yapısı vardır. Ev ortamında fazla hareketli olmayan Cavalier cinsi köpeklerin enerjilerini atmaları amacıyla yürüyüşe çıkartabilir ve korunaklı bir bahçeye de bırakabilirsiniz. Bu cinsi bahçede bakmak istiyorsanız köpeğinize uygun bir ortam hazırlamalısınız. Fazla sıcağı sevmeyen bu ırk, güneşli havalarda çimde yuvarlanmayı da çok  sevmektedir.

Cavalier King Charles Spaniel Eğitimi

Her ortama ve her canlıya kolaylıkla uyum sağlayan bu cins köpekleri eğitmek kolaydır. Çok akıllı bir cins olan Cavalier cinsi köpekler eğitime elverişlidirler. Sahibinin onu eğitmesinin kendisini sevdiğinden dolayı olduğunu anlar ve öğrenmek için çabalar. Öğrendiklerini de kolay kolay unutmayan bir cinstir. Eğitimi verirken kibar olursanız, bu cinse istediklerinizi öğretebilirsiniz.

Cavalier King Charles Spaniel Karakteri

Bu cins son derece hareketli, canlı, neşeli, akıllı ve coşkulu bir köpektir. Mutlu olduğunu en iyi şekilde heyecanla kuyruğunu sallayarak belli eder. Sahibini memnun etmekten hoşlanır ve korkusuz bir yapısı vardır. Oldukça zekidir ve kolay eğitilebilir bir ırktır. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi anlaşmaktadır. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan bir cinstir. Ailesi ile zaman geçirmeyi sever. İlginin üzerinde olmasından hoşlanır. Koku ve görme duyuları oldukça kuvvetlidir. Bazen bir kokunun veya hayvanın peşine düşebilir bu nedenle güvenli olduğunu düşünmediğiniz alanlarda tasmasız bırakılmamalıdır. Çok fazla havlama davranışı göstermezler. Genellikle uyumlu olsalar da arada inatçı ya da çekingen olabilirler.

Cavalier King Charles Spaniel Karakter Özellikleri (10 puan üzerinden değerlendirme)

Başka köpeklerle geçinme : 9

Başka petlerle geçinme : 9

Çocuklarla anlaşma : 9

Yabancılara davranış : 6

İtaat seviyesi : 5

Eğitilebilirlik : 10

Koruma özelliği : 5

Egzersiz ihtiyacı : 5

Oyunculuk : 7

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.