Caretta Caretta Kaplumbağası Ve Özellikleri

/ 3 Mayıs 2018 / 1.027 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Caretta caretta kaplumbağası, neredeyse tüm ılıman ve tropikal okyanuslarda bulunur. Newfoundland’dan Arjantin’e, Atlantik Okyanusu’ndan Güney Afrika’ya, Basra Körfezi’nden Batı Avustralya’ya, Akdeniz’e, Alaska’dan Şili’ye ve Avustralya’dan Pasifik Okyanusu’na uzanan Atlantik Okyanusu’ndan Japonya’ya geniş bir alanda bulunurlar. Kış aylarında, tropikal ve subtropikal sulara göç ederler.

Caretta caretta bireylerinin tercih ettikleri yaşam alanları yaşam döngüsü boyunca değişiklik gösterir. Yetişkin dişiler, yumurtlamak için karaya giderler ve dik eğimli, yüksek enerjili kumsalları tercih ederler. Yavrular yuvadan çıktıklarında, okyanusa yönelirler. Genç yavrular tipik olarak ılık okyanus akıntılarında sürüklenen Sargassum’da bulunur. Daha yaşlı gençler ve yetişkinler çoğunlukla kıyı sularında bulunur ve çamurlu bir alt tabaka tercih etme eğilimindedir.

Caretta Caretta Kaplumbağasının Genel Özellikleri

 • Büyük başları ve güçlü çeneleri ile anılan, günümüzün en büyük sert kabuklu deniz kaplumbağa türleri arasındadır.
 • Bunlar genellikle midyeler ve yosunlar gibi komünal organizmalarla kaplı kalp şeklinde bir karabona sahiptir.
 • Genel olarak, kabukları zeytin tonlarına yakın kırmızımsı kahverengi bir renktir. Deri kenarları etrafında soluk sarı lekeler vardır, orta kısım ise soluk sarı kırmızımsı tonlarındadır. Cilt de bazı turuncu renklere rastlamak da mümkündür.
 • Erkeklerin derisi daha koyu kahverengidir ve kafası da dişilerdekinden daha sarıdır. Erkeklerde ayrıca her bir ön ayak üzerinde daha geniş kıvrımlar ve uzun kavisli bir pençe vardır.
 • Akdeniz’de bulunan ortalama yetişkin bir Caretta caretta, Atlantik Okyanusu’ndaki ortalama yetişkinden daha küçüktür.
 • Kabuktaki sinir kemiklerinin sayısında ve kabuk kenarındaki marjinal çizgilerde farklılık görülmektedir.
 • Caretta deniz kaplumbağaları, diğer deniz kaplumbağalarından göreceli olarak büyük bir başa ve kırmızımsı renklere sahip olması ile türlerinden ayrılmaktadır.
 • Birçok kaplumbağa gibi, Caretta caretta da sıcaklığa bağlı olarak bir üreme dönemine sahiptir. Kuluçkaların cinsiyeti, inkübasyonun üçüncü üç ayında yumurta ısısı ile belirlenir. Örneğin, Güney Afrika’daki en önemli sıcaklık 29,7 ºC’dir, ancak Avustralya’da sıcaklık 28,2 ºC’dir. Genel olarak, üreme sıcaklığı 28 ila 30 derece arasındadır. Yumurtanın içindeki embriyonik gelişimin hızı, yuva içindeki sıcaklığa bağlıdır.
 • Caretta caretta’nın ömrü hakkında fazla bir şey bilinmemektedir. Yabancılarda 30 ila 62 yıl içinde öldüğü tahmin edilmektedir; ancak veriler kesin olarak yaşam sürelerini bilmemiz için yetersizdir. Avustralya’da yıllık hayatta kalma oranının olgunlaşmamış bireyler için % 92 ve yetişkinler için % 88 olduğu tahmin edilmiştir.
 • Gözlerine yakın tuz bezleri vardır, bu da onların deniz suyu içmelerine ve yüksek konsantrasyonlarda yaşamalarına olanak tanır.
 • Genel bir kural olarak, erkekler dişilerden daha aktif yüzücülerdir.
 • Caretta deniz kaplumbağaları göçmendir. Yetişkinler yıldan yıla aynı yuvalama alanlarına geri dönme eğilimindedir ve birçoğu kullandıkları sahile geri döner.
 • Caretta caretta’da iletişim kurma yöntemleri iyi araştırılmamıştır. Ancak genel ifade ile glandüler kokuların cinsiyetleri bir araya getirmeye yardımcı olabileceği öne sürülmüştür.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.