Can Manay Kimdir ?

/ 30 Aralık 2017 / 872 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Can Manay, Azra Kohen’in 2013 yılında yazdığı ‘’Fi’’ adlı romanın baş karakteridir. Ünlü bir psikiyatrist, televizyoncu ve Üniversitede hocadır. Can Manay aslında bir projedir. Küçükken yaşadığı ağır travmalar sonucunda yakın arkadaşı, sırdaşı ve doktoru Eti ile birlikte Can Manay karakterini yaratmışlardır. Asıl adı ‘’Umut’’ olan Can Manay, yeni karakteriyle gayet mutluydu. Ta ki Duru’yu görene kadar.


Can Manay’ın birçok ruhsal hastalığı bulunmaktadır. Karakterin yaratıcısı Azra Kohen ‘’Sınırda Kişilik Bozukluğu’’ ve ‘’Narsist Kişilik Bozukluğu’’ arasında gidip gelen ‘’iki hatta bir buçuk kişi’’ diye yorumlar. Ama bunlarla sınırlı değildir. Birçok seveni aynı zamanda obsesif olduğunu da düşünmektedir.

Romanda ve dizide bu ruhsal bozuklukları kimse tarafından bilinmiyor. Bu yüzden televizyon programında ünlülere terapi yapıyor ve oldukça popüler bir isim. İçinde psikopat bir canavar vardır. Doktoru Eti ile birlikte bu canavarlığı Can Manay karakterini yaratarak derinlere gömmüşlerdir. Asıl karakteri Umut ve onunla birlikte bütün hastalıkları Duru’nun acısıyla tekrar nüksetmeye başladığında yıkım başlayacaktır.

Can Manay Fi adlı romanın devam serileri olan ‘’Çi’’ ve ‘’Pi’’ romanlarında da yer almıştır. 2017 yılında ‘’Fi’’ isminde bir internet dizisi olmuştur. Can Manay karakterini Ozan Güven canlandırmaktadır. Günümüzde ‘’Fi-Çi’’ olarak devam etmektedir. Can Manay’ın stresli anlarında veya herhangi bir zamanda su içme takıntısı sosyal medyada oldukça konuşulmuştur. Herkes, ülkenin su içme oranını artırdığını düşünüyor.

Can Manay kıvrak bir zekaya sahip. Hazır cevapları, hazır soruları, yaratıcılığı, titizliği, alfa olması, saplantılı olması, çekici, karizmatik ve net bir karakter olması onu Can Manay yapıyor.
Günümüzde ‘’Fi – Çi’’ olarak devam eden dizisinin en son 6. Bölümü yayınlanmıştır. Puhutv internet sitesinden izleyebilirsiniz. Ayrıca güncel haberleri ‘’Güncel’’ adlı kategorimizden takip edebilirsiniz.

Benzer Konular
Sabina Toziya Kimdir?
Andy Weir Kimdir?
Damla Can Kimdir ?
Nihat Doğan Kimdir ?