Büyümeyen Köpek Cinsleri Nelerdir?

/ 16 Nisan 2018 / 3.133 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Köpekler doğdukları andan itibaren insanlara karşı sevgi duymaktadır. Sizi sahibi olarak benimsemiş ise siz ona sevginizi göstermeseniz bile, size sevgisini göstermekten çekinmeyecektir. Bir köpeğe sahip olmuşsanız, hayatınız tamamen değişmiş demektir. Köpekler insanların can dostu, arkadaşıdır. Yüzyıllardır insanlar köpekleri haberleşmede, avlanmada, kurtarmada ve aramada yardımcı olarak kullanmışlardır.

Büyümeyen Köpek Cinsleri

Bir çok etken tarafından evinizde büyümeyen köpek cinslerinden bir tanesini beslemek isteyebilirsiniz. Bahçeli bir evinizin olmayışı, evinizin küçük olması ya da küçük cinslerin daha sevimli olması gibi nedenlerle bu küçük sevimli dostlara sahip olmayı isteyebilirsiniz. İşte büyümeyen köpek cinsleri.

Pomeranian Boo (Pomeranya)

Pomeranian Boo cinsi köpekler, Dünyanın en sevimli köpeklerinden bir tanesi. Oyuncak köpek olarak adlandırılıyorlar. Bu köpek cinsi şuan Orta Avrupa’da yaygın olsa da, ülkemizde de yaygınlaşma aşamasındadır. Ortalama 18 – 30 cm yüksekliğinde ve 1 ile 3 kg arasında ağırlığa sahiptirler.

Pug

Pug cinsi köpekler herkesin gözünde küçük ama büyükmüş gibi duran bir ırk olarak görülmektedir. Sahibine bağlı, sevecen ve oyun oynamayı çok seven bir türdür. Ortalama 30 – 36 cm yüksekliğinde ve 6 ile 9 kg arasında ağırlığa sahiptirler.

Boston Terrier

Dövüş için geliştirilmiş olsalar da zamanla bu özelliklerini yitirmişlerdir. Boston Terrier cinsi köpekler son derece uysal, arkadaş canlısı ve uyumludurlar. Eğitimleri kolaydır. Evde ve bahçenizde rahatlıkla bu ırkı besleyebilirsiniz. Ortalama 38 – 43 cm yüksekliğinde ve 4 ile 11 kg arasında ağırlığa sahiptirler.

Maltese Terrier (Malta Köpeği)

Maltese cinsi köpekler canlı ve hayat doludurlar. İpeksi ve uzun tüylere sahip olduğundan her gün fırçalanması gerekmektedir. Fazla tüy dökmeyen bir ırktır. Özellikle bayanların çok sevdiği bu cins köpekler, 20 – 25 cm yüksekliğinde ve 3 – 4 kg ağırlığındadır.

Chihuahua

Apartman hayatı için oldukça uygun olan bu sevimli Chihuahua cinsi köpekler soğuğa karşı çok hassastırlar. Soğuk havalarda hemen üşümeye başlarlar. Bunun için bu cins köpeklere kazak giydirilmelidir. Ortalama 15 – 23 cm yüksekliğinde ve 2 – 3 kg ağırlığındadırlar.

Shih Tzu (Şitsu)

Bu cins köpekler zeki oldukları kadar inatçıdırlar. Uzun tüyleri olsa da en az tüy döken köpek cinslerinin başında gelir. Tüyleri düzenli fırçalanmalıdır. Havlama eğilimi fazla olmayan bu cins apartman hayatına oldukça uygundur. Ortalama 23 – 26 cm yüksekliğinde ve 4 – 7 kg ağırlığındadır.

Bichon Havanese

Bu ırk özellikle 18. ve 19. yüzyıllarda Küba aristokratlarının vazgeçemediği bir türdü. İnsanlarla arası çok iyi olan bu ırk, oldukça sevecen ve cana yakındır. Kolay öğrenen Bichon Havanese cinsi köpekler sirklerde de gösteri köpeği olarak kullanılmaktadır. Ortalama 20 – 28 cm yüksekliğinde ve  3 – 6 kg ağırlığındadır.

Cavalier King Charles Spaniel

Yumuşak ve pürüzsüz tüylere sahiptir. Oldukça cana yakındırlar. Sahiplerini mutlu etmek için ellerinden geleni yaparlar. Her yaştaki insan ile rahatlıkla iletişim kurar ve apartman için oldukça uygun bir cinstir. Ortalama 30 -33 cm yüksekliğinde ve 5 – 8 kg ağırlığa sahiptirler.

Pekinez

Sahibine oldukça bağlı ve sevgi dolu bir köpektir. Yabancılara karşı temkinlidir. Kıskanç ve inatçı bir cinstir. Evde çocuğu olanlar için çok uygun bir cins değildirler. Çocukları ısırma eğiliminde olabilirler. Ortalama 15 – 23 cm yüksekliğinde ve 3 – 6 kg ağırlığa sahiptirler.

Minyatür Schnauzer

Enerjisi son derece yüksek olan bu ırk, apartman dairesi için oldukça uygundur. Ev ortamında enerjisinin büyük bir bölümünü kendiliğinden atmaktadır. Uzun yürüyüşlerden ve tasmasız dolaşmaktan hoşlanırlar. Sert tüylere sahiptir ve günlük bakımı yapılmazsa tüyleri düğümlenebilir. Minyatür Schnauzer, ortalama 30 – 36 cm yüksekliğinde ve 5 – 7 kg ağırlığa sahiptir.

Minyatür Poodle

Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla arası iyidir. Sahiplerine çok bağlıdırlar. Yabancıların yanında oldukça utangaçtırlar. Sevimli, zeki ve neşeli bir köpek ırkıdır.Minyatür Poodle‘nin eğitilmesi oldukça kolaydır. Düzenli bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Ortalama 25 cm yüksekliğinde ve 3 – 4 kg ağırlığa sahiptirler.

Yazar: Violet

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.