Brusella (Bruselloz) hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

/ 8 Haziran 2017 / 416 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Brusella hastalığı (Bruselloz) Brucella cinsi bakterilerinin sebep olduğu bir zoonozdur. Ülkemizde yayğın bir enfeksiyon olup hayvancılıkla uğraşılan yörelerde daha sıktır. Ülkemizde bu hastalığa neden olan türler B. melitensis ve B.abortus’tur.

Bulaşma hasta hayvanların (koyun, keçi, sığır) plesanta, fetüs, kan, idrar gibi enfekte metaryellerin deri ve mukozaya temasıyla, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerinin tüketilmesiyle olur. Solunum yoluyla bulaşma mümkündür.

İlkbaharda taze peynir tüketimi ve hayvan doğumlarının artmasıyla daha sık görülür genç erişkinlerde ve erkeklerde daha çok rastlanır. Bu mesleki riskle ilgilidir.

Hastalık kronikleşme eğilimindedir. Sık görülen eklem ve kemik tutulumu yanında çeşitli organ ve sistemlerede tutulabilir. Sakroileit (omurganın alt bölümünün leğen kemiğine (pelvise) bağlandığı bölgede bulunan sakroiliak eklemin iltihaplanmasıdır) ve spondilit (omurgada hareket kısıtlılığına neden olan iltihaplı bir romatizma hastalığıdır) sık görülür. Uygunsuz ve yetersiz tedavi ile mortalite%1 den düşükken tedavi edilmeyenlerde %3-5’tir.

Klinik Belirtileri:

Atrş, gece terlemesi, eklem ağrısı akut brusella da en sık görülen belirtilerdir. Halsizlik, bel, sırt ve baş ağrıları, iştahsızlık bu belirtilere eşlik eder.

Akut dönemde daha çok geceleri olmak üzere yüksek olan ateş, tedavi edilmeyen hastalarda dalgalı bir seyirle giderek azalır. Kronik olguların yarısında ateş görülmez

Kronik olgularda daha sık olmak üzere hepatosplenomegali (karaciğer büyümesi) ve lenfadenopati (lenf bezi büyümesi) görülebilir. Yine kronik olgularda depresyon sık rastlanan bir durumdur.

Organ tutumu( sakroileit,spondilit, epididimoorşit, endokardit, menenjit gibi) durumda tutulan organla belirti ve bulgular saptanır.

Tedavisi:

Tedavinin amacı enfeksiyonun ortadan kaldırılması be nükslerin önlenmesidir. Temel tedavi ilkesi kombine ve en az 6 hafta süreyle uygun antibiyotik kullanılmasıdır.

Kaynakça:  T.C Sağlık Bakanlığı Birinci Basamağa Yönelik Tanı ve Tedavi Rehberleri