Boyalı Su Kaplumbağası Ve Özellikleri

/ 30 Mayıs 2018 / 1.201 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Bataklık Kaplumbağa ayrıca Süslü Kaplumbağa veya Boyalı Su Kaplumbağası olarak bilinir. Kuzey Amerika’daki en yaygın görülen kaplumbağa çeşididir. Bu küçük kaplumbağa da bu bölgelerin çoğunda bulunur. Kaplumbağanın düz bir sırt derisi vardır ve 10-15 cm boyundadır. Bu nedenle, kaplumbağanın ismine çok uygun bir yapısı olduğu da söylenir. Üst kabuğun rengi zeytin yeşili ile selvi arasında değişen bir renge sahiptir. Kenarlarda sarı çapraz çizgiler ve parlak kırmızı şekiller vardır. Kaplumbağaların boynunda ve kafasında küçük kırmızı lekeler, kırmızı çizgiler ve sarı çizgiler vardır. Alt kabuk parlak sarıdır ve sanki fırçalanmış ve temizlenmiş gibi görünür. Tek tür kaplumbağa olmasına rağmen Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’nın farklı bölgelerinde yaşayan dört alt gruba ayrılmaktadır. Atlantik kıyılarındaki ovalarda bulunan gölet kaplumbağası, Mississippi Vadisi’nde yaşamaktadır. Alt kabukları sarıdır ve üzerinde hiçbir şekil yoktur. Allegheny Dağları ve Büyük Göller çevresinde yaşayan boyalı kaplumbağalar arasında bir şerit vardır. Siyah kabukları alt kabuğun ortasındadır.

Gıda olarak yiyebildiği besinleri bulduğu sürece, boyalı kaplumbağalar yaşadığı yerlerden çok uzaklaşmayacaklardır. Hepsinin sadece 30 metrelik bir yolculuk yapabildiği bilinir. Sudan çıkarıldıkları takdirde, bu kaplumbağalar yuvalarını, eski yerlerini sadece 30 metrelik bir mesafeden bulabilirler. Kaplumbağalar yiyecek ararken rastgele bir şekilde yürürler.

boyalı su kaplubağası

Boyalı Su Kaplumbağası Genel Özellikleri

 • Boyalı su kaplumbağaları göllerin sığ taraflarında ve diğer sakin su kaynaklarındaki göletlerde yaşarlar. Ayrıca ağaçların güçlü bir şekilde aktığı bitkilerin yanında da bulunurlar.
 • Kaplumbağalar, özellikle su üzerinde uzun, dallı bitkilerin tadını çıkarırlar. Ve bu otlar ile beslenirler. Ayrıca balıklar dahil su böcekleri, salyangozlar, kurbağa yavruları ve balıkları da yiyebilirler.
 • Su kaplumbağaları, kuru dönemlerde olduğu gibi, yiyecek azaldığında da diğer havzalara göç eder.
 • Taze besleme alanları bulduğunda, boyalı kaplumbağalar nadiren yere inerler ve tüm kaplumbağalar gibi yumurtalarını yere bırakırlar.
 • Öğleden sonra ve akşam saatlerinde kıyıya tırmanırlar ya da güneşlenmek için yuvalarından dışarı çıkarlar. Gün ortasındaki güneşten kaçınırlar.
 • Güneşlenmenin bir avantajı olarak güneş ışığı, kaplumbağaları parazitik sülüklerden kurur, kış mevsiminde sülüklerin düştüğü söylenir.
 • Uzun tırnakları ve ön ayakları üzerindeki pençeleriyle bilinen erkek kaplumbağa, ilkbaharın başlangıcında ve yaz başında erken dönemlerde kendine bir eş arar.
 • Dişilerinin arkasında yüzmek için büyürler. Üremeye hazır oldukları zaman, gölün arkasına yaslanırlar ve onunla çiftleşirler.
 • Yumurtalar mayıstan temmuza kadar kuluçkada yatar. Dişiler zemindeki suyun kenarından 30 feet kadar uzaklıkta bir alana yumurtalarını bırakır. Bazen de zemini idrar ile ıslatırlar. Her yumurtayı dikkatlice arka ayaklarıyla beraber yerleştirirler.
 • Yumurtaları yaklaşık 2.5 inç boyunda olur.
 • Yumurtaları birçok düşman tarafından yakalanmadan hemen sulanır.
 • Kaplumbağa türleri arasındaki bu su kaplumbağalar dört yaşına kadar büyürler ve boy olarak da yetişkin olduklarında 8 inç boyuna erişirler.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.