Bitkiler

Kişniş (Aş Otu) Faydaları ve Zararları
Kişniş (Aş Otu) Özellikleri Kişniş, maydanozgiller familyasına ait olan, boyu 30 cm ile 50 cm arasında değişen kendine has kokusu olan bir yıllık otsu bir bitkidir. Aşotu ve kişniş otu..
Çörek Otu Nedir? Faydaları, Zararları Nelerdir?
Çörek Otu Bitkisi Nedir? Düğünçiçeğigiller familyasına ait olan Çörek otu bitkisinin diğer isimleri siyah kimyon, siyah susam, şevkerak, karaca, karaçörek’tir. Tohumları susam iriliğinde olan bitki sahip olduğu güzel kokusundan dolayı..
Çoban Çökerten Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Çoban Çökerten Nedir? Çoban Çökerten Otunun latince adı “Tribulus Terrestris”dir. Çarık Dikeni, Deve Çökerten, Demir Dikeni, Çobaniğnesi ve Turnagagası isimleri ile de bilinmektedir.  Toprağa yatık olarak büyüyen Çoban Çökerten’in yaprakları..
Ayrık Otu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
AYRIK OTU Anavatanı: Asya, Avrupa ve Amerika’dır. Ayrık otunun bileşenleri:  Potasyum, demir, çeşitli mineraller, sopaoninler, triticin, glikovalin, müsilaj, şeker, A vitamini ve B vitamini Ayrık otu nedir? Ayrık otu buğdaygiller..
Alıç (Aluç) nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
ALIÇ (Aluç) Anavatanı: Avrupa, Kuzey Amerika ve Kuzey Asya Yetiştiği  yerler: Ülkemizde dağlık,  kayalık ve taşlık alanlarda, akarsulara yakın yerlerde, ormanlık bölgelerde yetişir. Alıç nedir? Alıç halk arasında aluç, yenişen,..
Acı Bakla Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
ACI BAKLA (TERMIYE) Bilimsel adı: Lupinus Anavatanı: Akdeniz havzası, Avrupa ve Balkanlar Yetiştiği yerler: Akdeniz, marmara ve ege bölgeleri Acı bakla nedir? Halk arasında termiye, yahudi baklası, gavur baklası, tirmiz,..
Böğürtlen Nedir? Çeşitleri, Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Böğürtlen nedir? Böğürtlen gülgiller familyasının rubus cinsini oluşturan yabani bitkidir. Böğürtlen dalından topladıktan kısa bir süre sonra tüketilmelidir. Ağustos ve eylül aylarında meyve verir. Çoğunlukla dikenli bir bitkidir ve bataklık..
Ardıç Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Ardıç nedir? Ardıç servigiller familyasına ait iğne yapraklı, dört mevsim yaprak dönmeyen bir ağaç türüdür. Meyveleri siyah parlak kozalak şeklindedir. Bunlara ardıç tohumu da denir. Kasım ve aralık aylarında toplanır..
Çitlembik Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Çitlembik nedir? Çitlembik karaağaçgiller familyasının  sakız ağacı türündendir. Halk arasında menengiç, sakızlık, bıttım, çedene olarakta bilinir. Latince adı celtis olan çitlembiğin meyveleri küçük mercimek tanesi kadar ve yaprakları 3 ila..
Baldıran Otu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Baldıran otu nedir? Baldıran otu maydonozgiller familyasına ait  olan bir bitkidir. Latince ismi ise “maculatum” olarak adlandırılır. Maydanoza çok benzeyen bu otsu bitki zehirlidir. Bu bitkiyi maydanozdan ayıran özellikleri  gövdesinde..