Bill Gates Kimdir ?

/ 25 Aralık 2017 / 365 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

28 Ekim 1955 yılında ABD / Seattle da dünyaya gelen, tam adıyla William Henry ‘’Bill’’ Gates III yazılımcı, girişimci, yatırımcı, iş adamı ve yazar. Evli ve 3 çocuğu bulunan Bill Gates, Microsoft şirketinin kurucularındandır.

Şirketin başkanlığını, baş yazılım danışmanlığını yapmaktadır. Dünyanın en zengin insanı olan Bill Gates şu zamanlarda bu krallığını Amazon.com kurucusu Jeff Bezos’a kaptırmıştır. Zira 90 milyar dolar net serveti olan Bill Gates, Kara Cuma kampanyasıyla satış rekorları kıran Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un servetinin 100 milyar doları geçmesi ile 2 sıraya gerilemiştir.

Bill Gates henüz 12 yaşındayken ilk kez Bilişim kurslarına gitmiştir. Okuldan arkadaşı Paul Allen ile beraber boş zamanlarında bilgisayar yazılımları üzerinde çalışıyorlardı. 1972’de ilk şirketleri ‘’Traf-O-Data’’ kuruldu. Şirket trafik sayım ve kontrol üzerineydi ve 20.000 dolarlık bir satış yaptı. Bill Gates buradan sonra TRW adlı silah işletmesinde staj görüyor.

1970’li yıllarda henüz bilgisayarlar gelişim çağında iken ‘’MITS’’ şirketi ‘’Altair’’ ismini verdiği henüz tamamlanmamış bir işletim sistemini, Bill Gates ve Allen kurtardı. Altair için geliştirdikleri yazılım dili ‘’BASIC’’ sayesinde kullanıcılar bilgisayar programı yazabiliyordu.

MITS şirketi Bill Gates ve Allen’dan pazarlama ruhsatını satın almış ve geliştirme yapmaları için sipariş vermiştir. Bill Gates ve Allen tahsillerini ve işlerini bırakıp bu işe sarılmışlardır. Daha sonra Microsoft adlı şirket Albuquerque / New Mexico’da kurulmuştur. Bill Gates işine dört elle sarılmış ve 1979 yılında 13 çalışanıyla 3 milyon dolarlık satış gerçekleştirmeyi başarmıştır.

Microsoft şirketi MS-DOS sayesinde 1980’li yıllarda dünya çapında satış rekorları kırdı. 1983’te Word adlı metin işleme programını yazan Bill Gates sadece işletim sistemi değil program yapımlarında da başarılı olmak istiyordu. Bill Gates 1986 yılında şirketini anonim şirkete çevirdi. Aradan çok geçmeden yalnız kendi payı olan %45’in borsa değeri 1 milyar doların üzerine çıktı.

MS-DOS işletim sistemi gelişerek Windows oldu. Gates Windows’u kullanışlı ve basit bir hale getirmeye çalışıyordu. Microsoft 1993’de piyasanın lideri olmuştu. Yıllık cirosu 36 milyar dolara ulaşan şirket gittikçe büyümeye devam ediyordu. Günümüze kadar ulaştı. Ve Bill Gates dünyanın en zengin 2. insanı olarak listelerde yer alıyor.

Benzer Konular
Sabina Toziya Kimdir?
Andy Weir Kimdir?
Damla Can Kimdir ?
Nihat Doğan Kimdir ?