Bilgi yönetimi nedir?

/ 15 Ekim 2017 / 532 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Bilgi yönetimi temel olarak şirket ortamında sürekli artan bilgi kapasitesini güncellemek, oluşan bilgilerin ulaşılabilir ve gerekli olanlarını ve bunlara ulaşmak için gerekli olan işlemlerin tanımlanması ve analizini kapsayan ve bunların şirket çalışanlarıyla paylaşılmasını sağlayan bir disiplindir.

Bilgi yönetimi bilginin verimli bir şekilde teknolojik uygulamalara dökülmesindeki süreçlerin tanımlamalarını,modellenmesini ve organizasyonun amaçları doğrultusunda bilginin kullanılması için yapılması gereken hareket planını kapsar.

Bilgi yönetimi, üretken (deger yaratici) bilginin elde edilmesi, paylasılması, geliştirilmesi ve kullanılması ile ilgilidir.

Bilgi yönetimi; entellektüel sermayeye ilişkin süreçler, ölçümler, değerlendirmeler ve yatırımların dönüşümü gibi konulara odaklanor.Entellektüel sermaye daha önce açıklandığı gibi şirketin sahip olduğu insan, yapısal ve müşteri sermayesidir.

Bilgi yönetimi ile bilginin yedeklenmesi kayıp bilgi kontrolü ve sistemdeki bilginin homojen yayılaşı amaçlanmaktadir. [6]

Bilgi yönetimi adından da anlaşılacağı gibi bir yönetim aracıdır. Şirketin sahip olduğu entellektüel sermayeyi kontrol edilebilir ve yönetilebilir bir varlık olarak görür.

Bilgi yönetiminde örgütün kurumsal dinamikleri, süreç analizleri ve bilişim teknolojileri kullanılan temel araçlardır.Bu araçlar, bir örgütteki veri ve bilgi akışını güçlendirir ve bu bilgileri çeşitli görevleri yürütmekle sorumlu bireylere ve gruplara sunar. Özellikle de bilişim teknolojileri bilgi yönetiminin orataya çıkışının yönetim biliminin gelişmesi yönetim biliminin de tekonolojik ve gelişimlerle paralel gelişmesi bilgi yönetiminin uygulamada bilişim teknolojilerinin kullanımı olarak düşünülmesine neden olmuştur.

Uygulamadaki diğer bir başka düşünce de bilgi yönetiminin somut bilgi dökümanları olduğudur. Oysa bilgi yönetimi şekilde şirket içinde oluşumundan daha önce bahsedilen her türlü bilginin, entellektüel sermayenin oluşturduğu her şeyin bilgisayarda bir veritabanına aktarılması veya bunların büyük bir bilgi bankasında depolanması değildir. Bilgi yönetimi, teknoloji, somut dökümanlar değildir. Bunlar bilgi yönetiminin araçlarıdır.Bilgi yönetimi tamamen şirketin yönetim yapısıyla ilgilidir. Bilgi yönetimini merak eden, uygulamak isteyen şirketlerin dökümantasyon, teknoloji kullanımları yerine yönetim yapılarını gözden geçirmeleri gerekir.

Firmanın sadece üretim,pazarlama vs. konularında gelişme göstermesi, değşime ayak uydurması başarılı olması için yeterli değildir. Çünkü pazar koşullarıyla birlikte yönetim anlayışı da gelişmekte bilgi yönetimi gibi yeni bileşenlerini doğurmaktadır.

Günümüzün rekabetçi ortaminda, başarı ile başarısızlık arasındaki fark, işletmenin bilgi yönetiminde  ne kadar başarılı olduğunun yani yönetim yapısının nedenli gelişime açık olduğunun altında yatmaktadir.

Kaynak : http://enm.blogcu.com/bilgi-yonetimi-nedir/2590253