Bichon Havanese Cinsi Köpekler ve Özellikleri

/ 8 Mayıs 2018 / 427 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

18. ve 19. yüzyıllarda Küba aristokratlarının vazgeçemediği Bichon Havanese ırkı köpeklerin tüyleri doğal olarak bırakılırsa küçük ama kaba bir görüntü ortaya çıkabilir. İnsanlarla arası oldukça iyi olan bu ırk, sevecen ve cana yakındır. Bacakları oldukça güçlüdür ve sirklerde gösteri köpeği olarak ta kullanılmaktadır. Her renkte Bichon Havanese ırkı köpeğe rastlamak mümkündür. Ortalama 20 cm ile 28 cm arasında yükseklikleri ve 3 kg ile 6 kg arasında ağırlığa sahiptirler. Zeki bir köpektir ve ona öğretilenleri kolayca kavrarlar.  Gözleri koyu renkli, uzun kuyruğu da ipeksi tüyler ile kaplıdır. Küçük ama sağlam bir kas yapısı vardır. Sahibine bağlı, sosyal ve neşeli bir köpek ırkıdır. Beslenmesine dikkat edilmelidir aksi halde obez bir köpek olabilir. Köpeğinizi eğitirken ses tonunuza dikkat etmelisiniz. Aksi halde bu cins köpeklerde Küçük Köpek Sendromuna yakalanma olasılığı vardır. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla arası iyi olan bu ırk apartman daireleri için de oldukça uygundur.

Bichon Havanese Bakımı

Tüylerini uzun bırakacaksanız bu cins köpeklerin haftada en az iki kere tüylerinin fırçalanması gerekmektedir. Tüy dökmeyen Havanese ev ortamı için oldukça ideal bir köpek ırkıdır. Tüye karşı alerjisi olanlar için de tavsiye edilebilecek bir ırktır. Patilerinin etrafında oluşan fazla tüyler kısaltılmalıdır. Ağız ve kulak temizliğine dikkat edilmeli. Kulak içinde oluşan tüyler düzenli olarak küt uçlu bir makas ile alınmalıdır.

Bichon Havanese Yaşam Ortamı

Neredeyse hiç tüy dökmeyen bu ırkı alerjik bünyeli kişiler evlerinde rahatlıkla besleyebilirler. Ev içinde oldukça aktif olan bu ırk, bahçesiz bir evde de yaşayabilir. Orta derecede egzersize ihtiyaç duyan Havanese’nizi zaman zaman yürüyüşe çıkartırsanız, köpeğiniz mutlu olacaktır.

Bichon Havanese Eğitimi

Sahibinin ses tonuna oldukça duyarlı olan Havanese cinsi köpeğinizi eğitirken gayet dikkat etmelisiniz. Ses tonundan oldukça etkilenir ve ses tonunuz yumuşak olmazsa Küçük Köpek Sendromuna yakalanma olasılığı vardır. Havanese ırkı köpekler oldukça zekidirler ve eğitime de uygundurlar.

Bichon Havanese Karakteri

Havaneseler oldukça akıllı, hayat dolu, sahibine bağlı ve oyun sever bir ırktır. Aşırı havlama eğiliminde değildirler. Yavru iken gereksiz havlamama öğretilirse bekçi köpeği de olabilirler. Çocuklarla iyi anlaşırlar. Yavru iken sosyalleştirilir iseler diğer ev hayvanları ile de sorunsuz yaşayabilirler. Yüksek bir yere çıkıp meraklı bakışlarla etrafını izlemekten keyif alır. Sahibinin ses tonuna karşı çok duyarlıdır. Kolay öğrenen ve öğrendiklerini yapmaktan hoşlanan Havanese ırkı köpekler bu özellikleri ile sirk köpeği olarak da oldukça popülerdir. Bazı Havanese ırkı köpekler yabancılara karşı utangaç olabilirler.

Bichon Havanese Karakter Özellikleri (10 puan üzerinden değerlendirme)

Başka köpeklerle geçinme : 8

Başka petlerle geçinme : 8

Çocuklarla anlaşma : 10

Yabancılara davranış : 6

İtaat seviyesi : 8

Eğitilebilirlik : 10

Koruma özelliği : 4

Egzersiz ihtiyacı : 4

Oyunculuk : 10