Belcher Deniz Yılanı Özellikleri

/ 17 Ağustos 2018 / 2.376 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Belcher deniz yılanı, Elapidae ailesine ait olan bir tür olup, bilimsel adı Hydrophis Belcheri’dir. Belcher deniz yılanının zehri en zehirli kara yılanlarından bile daha zehirli olup, 100 kat daha etkilidir. Biraz çekingen bir tür olan Belcher deniz yılanı insanları neredeyse hiç ısırmıyor ve ısırdıklarında ise tüm zehirlerini bırakmıyorlar. Buda, bu tür tarafından ısırılan tüm insanların sadece dörtte birinin zehirleneceği anlamına gelmektedir. Isırmaktan kaçınsa da zehrinin sadece bir kaç miligramının 100’den fazla erkeği öldürmeye yettiğini unutmamak gerekir. Bu tür genellikle 50 santimetre ile 1 metre arasında boya sahip olsa da, 3 metreye kadar ulaşabilen türleri vardır.

belcher deniz yılanı özellikleri

Belcher Deniz Yılanı Zehirli Midir?

Evet Belcher deniz yılanı oldukça zehirli bir deniz yılanı türüdür. Belcher deniz yılanı saldırısına uğrayan kişi ilk evrelerde hiç bir şey hissetmez. Saldırıya uğrayan kişiye uygun tedavi uygulanmazsa 20 dakikadan 8 saate kadar zehir etkisini göstermeye başlamaktadır. Zehirlenmenin belirtileri kas ağrısı, halsizlik, dilde şişlik ve kasılma gibi semptomlar olup kişinin ölümüne de sebep olabilmektedir.

belcher deniz yılanı nerelerde görülür

Belcher Deniz Yılanı Nerelerde Görülür?

Belcher deniz yılanı Hint Okyanusu, Tayland, Avustralya, Solomon Adaları gibi bölgelerde görülmektedir.

Belcher Deniz Yılanı Beslenme ve Yaşam

Kabuklu deniz hayvanları ve balıklarla beslenirler. Diğer deniz yılanları gibi oda, küreğe benzeyen bir kuyruğa sahip olduğundan suda rahatlıkla yüzebilir. Nadiren karaya çıkarlar.

belcher deniz yılanı bilinmesi gerekenler

Belcher Deniz Yılanı Bilinmesi Gerekenler

Bu tür Hint Okyanusu sularında yaygın olarak görülmektedir.  Bu hayvanlar vücut ısılarını koruyabilmek için ılık suya ve güneşe ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle su altında 100 metreden daha derine inemezler. 7 – 8 saat su altında kalabilirler. Daha sonra nefes alabilmek için yüzeye çıkarlar. Genellikle uysal yapıdadırlar. Aşırı rahatsız edildiklerinde ısırık eylemini gösterseler de bu yılan türüne karşı dikkatli olmakta fayda var.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.