Basur nedir? Nasıl tedavi edilir? Belirtileri nelerdir?

/ 9 Haziran 2017 / 444 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

HEMOROİD HASTALIĞI (BASUR)

Birçok Farklı isimleri vardır. Bunlar: Hemoroid, bagsur, mayasıldır. Aslında hemoroidler anal kanalda gaita kontrolüne yardımcı olan yastıkçıkları oluşturan damarsal yapılardır. İşlevi konusunda kesin bir fikir birliği yoktur. Anal kanalda elastik dokusu ile bir conta gibi davranarak tam kapanmaya katkıda bulunduğu ve dışkının tutulmasında rol oynadığı düşünülür. Hemoroid damarları iki ayrı bölümden oluşur. Rektumun son kısmı ile anüs arasında kalanlar iç hemoroid olarak, anal kanalın dışında olup üzeri hassas cilt tabakası ile örtülü olan kısım ise dış hemoroidlerdir adlandırılır.

HEMOROİD HASTALIĞI NEDİR?

Hemoroidler şiştiği ya da inflame olduğu zaman hemoraidal hastalık gelişmiştir. Ama hemoroid dendiğinde genellikle bahsedilen şey bu yapının hastalığıdır.

İç hemoroidler genişleyince dışkılama sırasında üzerindeki ince mokoza zedelenir ve kırmızı renkte kanamaya yol açarlar.

Dış hemoroidlerin üzeri hassas cilt ile kaplıdır. Bu damar yumağının içindeki kan pıhtılaşınca anüste ağrılı morumsu bir kitle oluşur.

HEMOROİD HASTALIĞINA NE SEBEP OLUR?

Kabızlık ve kronik ishal, gebelik, genetik (ailevi) faktörler, dışkılama sırasında ıkınma alışkanlığı hemoroid damarlarının genişlemesine ve dışarıya doğru itilmesine yol açar. Zaman içinde damarlar elastikiyetini kaybederse genişleme ve dışarıya doğru sarkma durumu kalıcı bir hal alır.

HASTA ŞİKAYETLERİ:

İç hemoroidlerin belirgin hale gelmesiyle dışkılama sırasında kanama, yumakların anüsten dışarıya çıkması (meme oluşumu), makatta gerginlik ve dolgunluk hissi oluşur. Şişkin hemoroid yumakları anüs çevresinin nemli kalmasına yol açarsa kaşıntıya yol açabilirler.

Dış hemoroidlerde kan pıhtılaşmasına bağlı anüs civarında bir mercimek tanesi boyutundan bir ceviz tanesi boyutuna kadar değişik büyüklükte bir şişlik oluşur ve şiddetli ağrı hissedilir.

HEMOROİD KANSER İLİŞKİSİ VAR MIDIR?

Hemoroidler kansere dönüşmezler. Ancak makattan kan gelmesi barsak kanserinin habercisi olabilir. Bu yüzden herhangi bir kişinin kendi kendine hemoroid teşhisi koymaması, mevcut şikayetlerin konunun uzmanı bir hekim tarafından değerlendirilmesi büyük önem taşır.

TEDAVİDE ÖNEMLİ NOKTALAR

Zamanında hekime başvuran çok ileri evreye gelmemiş kişilerde ameliyat gerekli değildir. Şikayetlerin önemsenmediği veya kulaktan dolma bilgilerle kendi kendine tedavi yöntemlerinin kullanıldığı durumlarda sorun gittikçe büyüyecek, ameliyat kaçınılmaz olacaktır.

AMELİYATSIZ TEDAVİ

Hemoroidi Önlemenin Yolları

En önemli nokta gaitanın yumuşak olmasıdır.

Lifli Gıdalar Tüketin: Daha fazla meyve sebze ve tam tahıl yiyin. Bu gaitanın hacmini artırır ve yumuşatır, ıkınma azalır.

Bol sıvı tüketin: Her gün 6-8 bardak (1200-1600 cc) su ya da alkol dışındaki sıvılar gaitayı yumuşatır.

Tuvalet alışkanlığı: Genellikle gaita yapmak için en uygun zaman sabah kahvaltısından sonradır. Bazıları için akşam da uygun olabilir. Bunun önerilmesini nedeni gastrokolik reflekstir. Gastrokolik refleks yemek yedikten sonra kolonun hareketlenmesi olarak özetlenebilir. Eğer vücut buna alıştırılırsa kabızlık önlenmiş olur.

Büyük tuvalet ihtiyacı duyar duymaz tuvalete gidin. Gaitayı tutmak sertleşmesine ve kabızlığa neden olur.

Spor yapın. Hem kilo vermenize yardımcı olur hem de hemoroidlerdeki venöz basıncı azaltır

Uzun süreler oturmaktan hele hele tuvalette oturmaktan kaçının.

Sağlıklı beslenmeye ve düzenli bağırsak alışkanlığına sahip olunmasına rağmen hemoroid hastalığı gerileyemeyebilir. Bu durumda infrared fotokoagülasyon sklerozan madde injeksiyonu ve lastik band ligasyon yöntemleri uygulanabilir.

HEMOROİDDE NE ZAMAN AMELİYAT GEREKLİDİR?

Hemoroid dokusunun iyice sarktığı ve parmakla geriye itilebilmesine rağmen kolayca dışarı çıkan durumlarda cerrahi tedavi gerekir. Dış hemoroidlerde kan pıhtılaştığı (tromboze hemoroid) durumunda ise lokal anestezi altında birkaç dakikalık bir işlem ile pıhtı çıkartılır.

HEMOROİDDE YAPILAN AMELİYATLAR

Longo Yöntemi (PPH)

Klasik Hemoroiddektomi Ameliyatı

Lazer Yöntemiyle Hemoroid Ameliyatı