Balinaların Özellikleri ve Balina Irkları

/ 10 Nisan 2018 / 1.731 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

balinaBalinalar Hakkında Genel Bilgiler

Balina Nedir ?

Bir çok kişinin karıştırdığı konuya açıklık getirmek gerekirse balina balık değildir. Balina suda yaşayan akciğer solunumu yapan ve doğurarak üreyen memeli bir canlıdır.

Dünya üzerinde ki en büyük canlılardan kabul edilen balinalar suda yaşayıp ta akciğer solunumu yapan nadir canlılardandır. Ayrıca balinalar hayvanlar grubunun memeli sınıfındadır. Akciğer solunumu yaptığı için belirli aralıklarla ciğerlerinde biriken karbondioksiti dışarı atıp oksijen almak zorundalar. Bu yüzden su yüzüne çıkıp temiz havayı ciğerlerine çekerler. Balinalar suda yaşamasına rağmen balıklar ile arasında solunum ve üreme gibi farklılıklar vardır. Balina latince adı Cetacea yani büyük deniz balığı anlamına gelmektedir. İki tür balina vardı dişli balinalar ve dişsiz balinalar olmak üzere.

Balinalar İle Balıklar Arasındaki Farklar

 • Balinalar akciğerleri ile solunum yapar . Balıklar solungaçları ile solunum yapar.
 • Balinalar sıcak kanlı canlılardır. Balıkların vücudu ise suyun sıcaklığına göre değişir.
 • Balinaların derisi kaygan ve sert olup pul yada tüylü değildir. Balıkların vücutları pullarla kaplıdır.
 • Balinalar doğurarak ürerler memeli canlılardır. Balıklar ise yumurtlayacak ürerler.

balina intiharBalinalar Neden İntihar Eder ?

Balinalar birbirleri ile ses çıkararak iletişim kurarlar aynı zamanda çok gelişmiş duyu organları olduğundan dolayı çok uzun mesafedeki sesleri de duyabilirler. Ayrıca çıkardıkları bu sesler aynı zamanda yerlerini ve yönlerini de bulmaya yarıyor. Ama coğrafi koşullar dış etkenler suyun kirli olması gibi durumlardan dolayı bu sesleri bazen algılamayabiliyorlar. Özellikle Sürünün lideri olan balina bu koşullar da seslerini duyuramaz yada sesleri duyamaz ise önündeki alanı derin su zannedip yolunu kaybedebilir ve kıyıya sürüklenip ölebilir ve arkasından onlarca belki de yüzlerce balina bu şekilde toplu halde ölür.

Balinaların Özellikleri Genel Olarak Şöyledir

 • Balinalar balık değildir denizde yaşayan memeli canlılardır.
 • Balinagiller ailesine mensuptur.
 • Balinalar suda yaşayan canlılardan bir farkı da ömürleridir. Balinalar ortalama 70 yada 90 yıl yaşarlar.
 • Balinaların vücudunda hiç pul yoktur.
 • Genelde sürüler halinde dolaşan balinalar sürü halindeyken kendilerine özgü sesler çıkartırlar.
 • Balinaların 80’e yakın türü bulunmaktadır.
 • Vücutları sert ve kaygan yapıdadır.
 • Çok fazla uyumayı sevmeyen balinalar günde en fazla 2 saat uyurlar.
 • Balinaların saldırgan bir yapısı olmamasına rağmen bazı durumlarda insanlara karşı agresif olabilirler.
 • Üreme dönemlerinde en az 100 balina bir araya gelir.
 • Gebelik süreleri 11 ile 15 ay arasında değişir. Memeli olduklarından yavrularını süt ile beslerler. Yavru balinalar 2 yıl boyunca annelerinin sütü ile beslenirler ve her gün ortalama 100 kilo alırlar.
 • Balinalar akciğer solunumu yaparlar.
 • Boyları 25 ile 30 metreyi bulan ve ağırlıkları ortalama 150 ton kadar olan balinalar suyun kaldırma kuvvetinden de yararlanarak o kocaman vücudu rahat bir şekilde su yüzeyinde taşıyabilirler.
 • Devasa vücutlarının altında yine hatırı sayılır bir mideye sahip olan balinalar orta yüzlerce hayvanı tek seferde mideye indirebilir.
 • Balinaların en irisi sayılan mavi balinalar boylarının 30 metre ağırlıklarının ise 200 ton olduğu söylenmektedir.
 • Sıcak kanlı deniz canlılarından olan balinalar insanlara karşıda dost canlısıdırlar.
 • Köpek balıkları gibi balinaların da gözleri ve duyu organları çok iyi gelişmiştir. Dolayısıyla kilometrece uzaklıktaki sesleri işitebilir görebilir .
 • Gövdeleri mekik şeklinde olan balinalar kuyrukları yatay şeklindedir.
 • Göz lensleri küresel olduğu için suyun altında az bir ışıkla bile diğer canlıları net görebilirler.
 • Soğuk suları seven balinalar kemiklerinin içi dahil tüm vücudu yağ tabakası ile kaplanmıştır. İşte bu yağ tabakası sayesinde soğuktan etkilenmezler. Ayrıca bu yağ tabakasının kalınlığı 45 cm’dir.

Balinalarda Üreme ve Çiftleşme

Erkek balinalar 8 yaşında dişiler ise 6 yaşından itibaren çiftleşmeye elverişli duruma gelirler ve cinsel anlamda olgun olurlar. Balina çifteleşmesi sırasında dişiler ve erkekler aynı hizaya gelip dişi balinalar yuvarlanarak yüzmeye başlarlar ve erkek balinayı baştan çıkartmak için yüzgeçlerini kuyruğuna vurur. Sonra birlikte yüzüp su yüzeyine çıkarlar ve ventral (karın) yüzeyleri birbirine temas ettikten sonra suyun biraz alt kısmında birleşme yaşanır. Balinalarda çiftleşme özellikle sonbaharda gerçekleşir ve bu çiftleşme kış bitimine kadar sürer.  Balina çiftleşmesinde balinaların doğurduğu  ve çiftleştiği bölgeler hakkında kesin bir bilgiye sahip değiliz. Çiftleşme esnasında erkek balinalar çok gergin ve hırçın olurlar. Erkek balinalar çiftleşmeden sonra dişi balinadan uzaklaşır. 2 erkek balina ve bir dişi balina ile 3lü çiftleşme yaşandığı gözlenir. Çiftleşme bittikten ortalama 1 yıl sonra yavru balina dünyaya gelir. Erkek balinanın yavru üzerinde bir sorumluluğu yoktur dolayısıyla yavru büyüyene kadar annesinin gözetimi altındadır.

balinalar neden avlanırBalinalar Neden Avlanıyor?

İnsanlar balinaları yağları, etleri, kemikleri için avlarlar. Sadece bir balinadan 100 varil yağ çıkarılır ve bu varillerin ağırlığı 300 kg’dır. Yani ortalama bir balinadan 30 bin kg yağ çıkar. Balina yağı cilt kreminde, ruj yapımında margarin imalatında ve deri sanayinde önemli bir yere sahiptir. Gelir seviyesi yüksek bazı ülkelerde hidrojen ile minimize edilmiş balina yağı sabah kahvaltısında lüks bir kahvaltı yiyeceği olarak kullanılır. Balina etini pişirip konserve haline getirirseniz dana eti gibi bir lezzetle karşılaşırsınız. Balinanın eti ve kemikleri öğütülüp balina unu elde edilir. Ayrıca balinanın iç organlarından gübre yapılır.

Balinalar Nasıl Avlanır Nasıl Beslenir ?

Balinalar dişli ve dişsiz olarak iki grupturlar. Avlanma şekilleri de diş yapısıyla paralellik gösterir.

Dişli balinalar (odontoceti)  altta ve üstte olmak üzere her iki tarafında avını yakalamaya yarayan dişleri vardır. Dişli balinalar okyanusun derinliklerinde dev mürekkep balığı , ahtapot, ve köpek balığı gibi deniz canlılarını avlayarak beslenirler.

Dişsiz balinalar veya çubuklu balinalar (mysticeti) da ağız içerisinde dişlerin yerinde 400 civarında fanon denilen balık ağına benzer çubuklara benzeyen bir yapı mevcuttur. Yemek borusu ve gırtlakları dar olan dişsiz balinalar bundan dolayı küçük canlılar ile beslenirler. Avlarına yaklaştıklarında ağızlarını açıp su ile birlikte küçük balıklar ve küçük deniz canlıları ile birlikte ağızlarına doldurup kapatırlar . Sonrasında ise suyu fanonlar arasından dışarı boşaltırlar. Dişsiz balinalarda 2 dişli balinalarda ise 1 burun deliği vardır .Burun delikleri nefes alma borusuna ağız ise direk yemek borusuna açılır. Dolayısıyla boğulma tehlikeleri yoktur.

Balina Irkları ve Özellikleri Kısaca

Katil Balina :

Katil Balina

En tehlikeli balina türüdür. Adının hakkını veren bu balinalar bazen o kadar vahşileşirler ki kendisinden büyük balinalara saldırıp onları parçalayabilirler. Okyanusta ki tüm canlılar katil balinanın av potansiyeli içerisindedirler. Ortalama boyları 10 metre ve ağırlıkları ise 5 ton civarında olan bu balinalar genelde kutuplarda yaşarlar. Sürü olarak yaşar ve avlanırlar.

Kaşalot Balina :

Kaşalot Balina

Renkleri koyu gri yada siyaha yakın bir renk olan bu balinalar genellikle Akdeniz bölgesinde görülür. Ortalama boyları 20 metre ve ağırlıkları 50 ton civarındadır. En yüksek sese sahip balina türüdür. Sürü şeklinde gezerler ve 60 yıla yakın yaşarlar.

Beyaz Balina :

Beyaz Balina

 Ortalama olarak boyları 5 metre ağırlıkları ise 80 kg dır. Adı üstünde beyaz balinalar beyaz renklidir ve başka renkleri vücudunda yoktur. Çok yavaş yüzerler. Sudaki küçük balıklar ahtapot ve yengeç ile beslenirler.

Grönland Balina :

Grönland Balina

Ortalama 70 yıl yaşadıkları bilinilen bu balina türleri dünyada bilinen en büyük ikinci balina türleridir. Boyları 20 ağırlıkları 130 tondur. Grönland balinalarının sırtları siyah karnı ise beyaz renktedir.

Mavi Balina :

Mavi Balina

Ortalama boyları 30 metre ve ağırlıkları 150 ton civarındadır. Renkleri adından da anlaşılacağı üzere mavi ve gridir. Denizlerde yaşayan en büyük balina türüdür.

Deniz Gergedanı Balinası : 

Deniz Gergedanı Balinası

Renkleri griye yakın ve karın bölgesi beyazdır. Su içerisinde çok hızlı hareket ederler ve genellikle morina balığı ile beslenirler. Rusya ve Atlantik okyanuslarında yaşamlarını sürdürürler.

Yazar : TATAR

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.