Balina Yağı Nedir, Nerelerde Kullanılır?

/ 11 Nisan 2018 / 2.967 Görüntüleme / 1 Yorum /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2)
Loading...

Balina Yağı Nedir ?

Balinaların özellikleri arasında tüm vücutlarının bir yağ tabakası ile kaplı olması vardır. Bu tabaka balinaların nefes alması için su yüzüne çıkmasını sağlayan adeta bir şamandıra görevindedir. Ayrıca bu yağ tabakası okyanusun soğuk suyunda balinaları sıcak kalmasını sağlar. Balina yağı şeker ve proteinden 3 kat daha fazla enerji vermektedir. Balinalar kilometre mesafe kat ettiği uzun göçlerde çok büyük enerjilere ihtiyaç duyarlar ve bu ihtiyacını vücudundaki yağlardan sağlarlar. Yağ tabakaları balinaları dış etkenlerden ve gelen darbelerden de korur.

Balina Yağı

Balina Yağı Hakkında Bilgiler

Vergiye takılmamak için ülkemize don yağı diye sokulan balina yağı ısıtılıp sıvı hale getiriliyor ve arıtılıp daha sonra hidrojen gazı ile inceltilerek hem kokusu yok ediliyor. Bu sayede hem rengi açık bir hal alıyor hem de deniz ve balık kokusu yok edilmiş oluyor. Bunca işlem ve zahmetten sonra mazot ile karıştırılıp balina yağı yakıt olarak kullanılabiliyor. Yalnız uzmanlar böyle bir yakıtın aracımıza ve doğaya çok zararı olacağını belirtmişlerdir. Ağırlıkları ortalama 150 ton civarı olan balinalardan çıkarılan yağ yarı yarıya bir fire vermektedir yani tahminen 75 ton balina yağı çıkmaktadır

Balina Yağı Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır ?

Balina Yağı ne işe yararBalina yağı insanlar tarafından 16.yüzyılda keşfedildi.16 ile 19.yüzyıllar arasında ilk olarak aydınlatma amacıyla lambalarda kullanılan balina yağı daha sonraları ise makine yağlayıcı olarak kullanıldı.20.yüzyılda ise margarin ve yemeklik yağ olarak kullanılmıştır. Şuan hala sabun ve margarin hammaddesi olarak kullanılıyor. Balina yağı aynı zamanda kozmetik ve giyim sanayisinde de kullanılmaktadır özellikle soğuğa dayanıklı giysilerde. Balina türlerinden olan isperçemet balinası bir zamanlar avcılar tarafından yağları satılmak üzere çoğu kez avlandığı için nesli tükenmek üzeredir. Bu türün özellikle el kremi vücut kremi yapılmak için avcılar yoğun olarak avlıyorlardı. Bu türün neslini korumak adına av yasağı getirilmiştir.

Balina Yağı Nasıl Çıkartılır ?

Balina yağı çıkartmak için özel  yapılmış gemiler ile balina avcılığı yapılır. Bu gemilerde balinanın yağları paralanarak buhar basıncı altında kaynatılır. Balinaların karaciğer yağları ise alkalilerle işlendik sonra öğütülerek elde edilir.

Yazar : TATAR

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Balina Yağı Nedir, Nerelerde Kullanılır? (1 Yorum)