B 12 vitamini

/ 9 Haziran 2017 / 333 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

B 12 vitamini suda eriyen bir vitamin olup diğer adı da kobalamindir.  B 12 vitamini insan vücudunda hayati öneme sahip olup bazı gıdalarda bulunmasından dolayı sık sık eksikliği çekilen bir vitamindir. Bu vitamin hakkında hepimizin daha fazla bilgiye sahip olması gerektiğini düşünerek B 12 vitaminin hangi besinlerde bulunduğunu, faydalarını araştırdık.

B 12 VİTAMİNİN VÜCUDUMUZDAKİ GÖREVİ

B 12 vitamini, vücudumuzun bütün hücrelerinde gerçekleşen bir takım enzim reaksiyonu için olmazsa olmazlarından. Hücre içi biyokimyasal reaksiyonlar sonucu DNA ve proteinlerin üretilmesini sağlayan maddeler ortaya çıkmaktadır. B 12 vitamini olmadığında yeni hücrelerin genetik kodlarını taşıyan DNA yeterince sentezlenemez. Buda hücrelerin çoğalarak yenilenmesini yavaşlatır. B 12 vitamini bu yüzden  bütün organlarımız için vazgeçilmez bir unsur olmakla beraber en bariz etkileri kırmızı kan hücreleri ile beyin hücrelerinde görülür.

B 12 vitamini ile folik asit birlikte kırmızı kan hücrelerinin (alyuvarlar) sağlıklı bir şekilde üremesini sağlamaktadır. Alyuvarlar bütün hücrelere oksijen taşımakla görevli olduklarından dolayı b 12 vitamini enerjik ve dinç olmamızı doğrudan sağlayan bir vitamindir. Kanımızın oksijen taşıma kapasitesi yüksek olduğunda kalbimiz daha az yorulacak olduğundan kalp sağlığımızın korunmasında gereklidir. B 12 vitaminin eksik olduğu durumlarda en çok görülen belirtiler: kansızlık, yorgunluk ve kalp çarpıntısıdır.

B 12 vitamini, beyin ve beynin vücuda gönderdiği iletileri taşıyan nöron isimli sinir hücrelerinin koruyucu maddesi olan  miyelin maddesinin sentezlenmesinde de etkilidir. B 12 eksikliğinde neronlar verimli çalışmadığından konsantrasyon kaybı. Algıda ve öğrenmede güçlük, unutkanlık  ve ilerleyen dönemlerde de depresyon gibi rahatsızlıklara rastlanabilmektedir.

GÜNLÜK B12 VİTAMİNİ İHTİYACIMIZ

Günlük ihtiyacımız olan B12 vitaminin gereksinimi bir gramın milyonda biri olan mikrogram (mcg) cinsinden ölçülür. Yaşa göre değişen B12 ihtiyacı aşağıda ki tabloda gösterilmektedir.