Av Köpekleri Türleri ve Özellikleri

/ 29 Ağustos 2018 / 3.816 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2)
Loading...

Avcılık, Dünya’da tedavisi olmayan bir hastalık. Avcı, vurduğu av sayısı ile değil sahip olduğu av köpeği ile değer kazanır. Durum bu olunca, köpekler avcılar için vazgeçilemez oluyor. Avcılar, köpeklerini sadece besleyip, bakmıyor. En yakın dostları ile av serüvenlerini beraber yaşıyorlar. Bu da, sahibi ile köpeği arasında ki bağı daha da güçlendiriyor.

Av Köpeği Nedir?

Av köpekleri ya da avcı köpekleri, son derece iyi koku alabilen hayvanlardır. Av sırasında avcılara avın bulunduğu yönü göstererek, avları ürküterek ya da avları bulup getirerek avcılara yardımcı olan köpeklerdir. Amerikan Kennel Clup’a göre av köpekleri, köpek gruplarından bir tanesidir. Bu gruba göre bazı köpek ırkları ise setterler, pointerler, spanieller, vizsla ve weimaraner gibi bazı ırklardır. Son derece hareketlidirler ve bu türleri evde beslediğinizde, her gün düzenli ve tempolu egzersizler yaptırmalısınız.

İşte sahip olabileceğiniz en iyi av dostlarınız.

Puanter (Pointer)

Puanterler ya da pointerler’in en çok bilinen üyesi, genellikle sadece “Puanter” olarak bilinen İngiliz Puanter’dir. Bunun dışında Telsi Tüylü Alman Puanteri, Kısa Tüylü Alman Puanteri, Portekiz Puanteri ve Telsi Tüylü Macar Puanteri gibi pek çok puanter ırkı vardır.

İngiliz Pointer (İngiliz Puanter, Pointer)

ingiliz puanteri

İngiliz puanterler birinci sınıf av köpekleridir. Genellikle çeşitli renklerde görülebilirler ve benekleri bulunmaktadır. 56 cm ile 72 cm yüksekliğinde olup, 20 kg ile 34 kg arasında ağırlığa sahiptirler. İngiliz puanterlerin özellikle koku alma duyusu oldukça güçlüdür. Hızı ve ferması ile ünlü bir ırktır.

Alman Kısa Tüylü Pointer

alman kısa tüylü puanter

Alman kısa tüylü pointerler 53 cm ile 58 cm arasında olup, ortalama 20 kg ile 30 kg arasında ağırlığa sahiptirler. Bu cins köpekleri eğitmek çok kolaydır. Her durumda rahatlıkla avlanabilirler. Ormanlarda, dağlarda avın olabileceği tüm ortamlarda rahatlıkla avlanabilirler. Bu cins av izlemede ve bulmada oldukça yeteneklidir.

Alman Kalın Tüylü Pointer

alman kalın tüylü puanter

Alman kalın tüylü pointer ırkının koku alma duyuları oldukça gelişmiştir. Sahiplerine oldukça düşkün olan bu ırk, iyi bir av arkadaşıdır. Avlanırken görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışırlar. Ortalama 12 ile 14 yıl arasında yaşamaktadırlar. Ağırlıkları en fazla 35 kilogram olup, boyları ise ortalama 66 santimetredir.

İtalyan Pointer

italyan pointer

Avrupa’nın en eski av köpeklerindendir. Pliny, Dante, Cellini ve Xenophon gibi çeşitli isimler almıştır. Av bulma konusunda oldukça yeteneklidir. Yakaladığı avları en güvenli şekilde bulur ve hata yapmadan sahibine getirir. Her türlü avda kullanılabilir. Eğitilebilir bir köpek olup sahibine karşı son derece sadıktır.

Fransız Pointer

fransız puanter

Bu ırk sadık, itaatkar ve aile içerisinde sakindir. Koku alma duyuları son derece mükemmeldir. En zorlu arazilerde bile avlanabilirler. Her türlü ava uyum sağlayan bu ırkın av sırasındaki tek kötü yönü ise avı biraz sert ısırmasıdır.

Spaniel

Spaniel köpekler uzun tüylü ve sarkık kulaklı ırklara verilen ortak isimdir. Spaniel köpekler av konusunda oldukça yeteneklidirler. İngiliz Cocker Spaniel, Amerikan Cocker Spaniel, Cavalier King Charles Spaniel gibi köpekler bu gruba dahildir.

İngiliz Cocker Spaniel

ingiliz cocker spaniel

Bu ırk Cocker Spaniel, Kukır Spanyel olarak da bilinmektedir. İngiliz Cocker Spaniel ırkının en belirgin özellikleri, uzun tüy ve sarkık kulaklardır. Ortalama 12 kg ile 16 kg arasında ağırlığa, 36 cm ile 43 cm boya sahiptirler. Bu ırk farklı arazilerde rahatlıkla avlanabilmektedir. Av yeteneği oldukça güçlü olsa da, iyi huyundan dolayı daha çok aile ve ev köpeği olarak beslenmektedir.

İngiliz Springer Spaniel 

Engiliz springer spaniel

Kuş avlarında oldukça başarılı olan İngiliz Springer Spaniel ırkı köpekler ortalama 10 ile 14 yıl arasında yaşamaktadır. Ortalama 17 kg ile 24 kg arasında ağırlığa ve 46 cm ile 53 cm arasında boya sahiptirler. İyi huylu, sadık, neşeli, çok cesur ve dikkatli köpeklerdir. Av arama ve getirme konusunda oldukça dikkatli bir köpektir. Her türlü arazide rahatlıkla avlanabilir ve diğer spaniellere göre daha hızlı koşan bir köpektir.

Alman Spanieli

alman spanieli

Geniş yüzlü, sağlam ve orta yapılı bir köpektir. Sahibine karşı duygulu ve itaatkardır. Av alanında ise inatçı ve katı bir yapısı vardır. En zorlu arazilerde kar, çamur, sulak, dağlık fark etmez avlanmanın üstesinden gelecektir. Özellikle tilki ve yaban tavşanı avında kullanılmaktadır. Avı fark ettiğinde durur, oturur ve avcıyı uyarır.

Amerikan Cocker Spaniel

amerikan cocker spaniel

Bu ırk çok uysal olduğundan, hayvan severler tarafından tercih edilmektedir. Ortalama 12 ile 15 yıl arasında yaşayan Amerikan Cocker Spaniel ırkı köpeklerin yükseklikleri 35 cm ile 38 cm arasında olup, ortalama ağırlıkları ise 10 ile 14 kg arasında değişmektedir. Günümüzde daha çok gösteri amaçlı ya da iyi huylu olmasından dolayı ev ortamında arkadaş olarak beslenilse de, bu ırk önceleri kuş avında kullanılıyordu.

İrlanda Su Spanieli

irlanda su spaniel

İsminden de anlaşılacağı gibi İrlanda Su Spanieli suyu seven bir ırktır. Su, bataklık ve göllerde özellikle yaban ördeği avında kullanılmaktadır. Suda olduğu kadar karada da kuş avında oldukça başarılıdır. Ortalama ömrü 10 ile 12 yıldır. Yüksekliği 53 cm ile 61 cm arasında değişmekte olup, ağırlığı ise 20 ile 29 kg arasında değişmektedir. Bu ırka son zamanlarda ülkesinde bile zor rastlanılmaktadır.

Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel

Bu ırkta günümüzde süs köpeği olarak beslenilse de av köpeği kategorisinde yer almaktadır. Bu ırk, İngiltere kralı II. Charles’in favorisi olan eski toy spaniellerin görüntüsüne sahip yeni nesil bir ırktır. Ortalama ömrü 9 ile 14 yıl arasındadır. Ortalama 30 ile 33 cm yüksekliğe sahip olup, ağırlıkları ise 5 ile 8 kg arasındadır. Boyutlarından ve her durumda sakinliğini koruyabilen bir köpek olmasından dolayı özellikle bayanlar tarafından süs amaçlı beslenilmekte.

Setter

İrlandalı Setter

irlanda setter

Çıkış yeri İrlanda olan bu köpekler, ormanlık, düzlük, tepelik her türlü araziye uyum sağlayabilirler. Özellikle çulluk, keklik ve yaban tavşanı avında kullanılan bu ırk soğuğa ve sıcağa karşı dayanıklıdır. Ortalama 26 ile 33 cm arasında uzunlukta olup, ağırlıkları ise 26 kg ile 33 kg arasında değişmektedir.

Gordon Setter

gordon setter

Bu ırk oldukça zeki, gayretli ve insan dostudur. Genel bir av köpeği olmakla birlikte özellikle çulluk avında oldukça başarılıdır. İngiliz ve İrlandalı kuzenlerine nazaran daha az çevik ve yavaş olsa da türünün en anlayışlı ve zeki ırklarındandır.

İngiliz Setter

ingiliz setter

Koku alma duyuları oldukça gelişmiştir. Saatlerce önce geçip giden bir hayvanın kokusunu bile rahatlıkla alır. Bu ırk hızlı, enerjik, hareketli ve güçlüdür. Soğuk ve sıcağa karşı dayanaklı olan İngiliz Setter ırkı köpekler, her türlü arazide rahatlıkla avlanabilir ve her türlü avda kullanabilirler.

TAZILAR

Tazılar, uzun bacaklı, çekik karınlı, oldukça çevik bir köpek türüdür. Genellikle tavşan avlarında kullanılırlar. Tazılar, av köpekleridir fakat çok çeşitli olmaları nedeniyle av köpekleri grubundan ayrı bir grup altında toplanmışlardır. Tazılar toplayarak iz sürenler ve görerek iz sürenler olmak üzere iki gruba ayrılmışlardır. İşte av köpeği olarak kullanabileceğiniz tazı cinsleri.

Afgan Tazısı

afgan tazısı

Afgan Tazıları, vakur, sevimli, sahibine sadık ve hassas karaktere sahiptir. Bahçesiz bir evde beslemek zor olabilir. Bu ırk gün boyu özgürce koşup dolaşabileceği alan arar. Günde en az yarım saat koşmaya ihtiyacı vardır.

Ariegeois

Ariegeois

Tazı grubunda yer alan bir köpek ırkıdır. Aile içinde sakin ve duygulu, av esnasında ise tutkuludur. Yabani tavşan avında ustadır. Oldukça hızlı ve güçlü bir yapısı vardır. Koku alma duyusu oldukça gelişmiş olmasına rağmen sadece Fransa’nın güneyinde bilinen ve kullanılan bir cinstir.

Amerikan Tilki Tazısı

amerikan tilki tazısı

Bu ırk, 17 yüzyılda kızılderilileri bulmak için kullanılmıştır. Daha sonraki zamanlarda ise vahşi hayvan avcısı haline getirilmiştir. Bu ırkı genellikle insanlar, 200 kilometre karelik bir alanda, sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar koşabilen, akşam olduğunda ise coşkusundan bir şey kaybetmeyerek yuvasına dönen bir köpek ırkı olarak görmektedir.

Avusturya Tazısı

avusturya tazısı

Avusturya’nın yerlisi olan bu ırk, iyi bir koşucudur. Mükemmel koku ama duyuları vardır. Her türlü avda kullanılabilir. Bu ırk, duyarlı, itaatkar, aileye karşı duygulu, av sırasında ise ciddidir.

Bavyera Dağ Tazısı

bavyera dağ tazısı

Bu ırk hafif ama kaslı bir köpektir. Enerjik, cesur, av sırasında itaatkar ve sahibine karşı çok duyguludur. Koklayarak iz süren Bavyera Dağ Tazısı, engebeli arazilere uygun olarak yetiştirilmiştir. Özellikle yabani tavşan ve kuş avında kullanılır. Bu ırk eski Bavyera Dağ Tazısı ile Tyrolean Tazısının çiftleştirilmesi ile oluşturulmuştur.

Fin Tazısı

fin tazısı

1700’lü yıllardan beri bilinen bu cins 18. yüzyıl sonunda Finlandiya’da oldukça yaygındı. Yaz aylarında yabani tavşan ve tilki avında kullanılırdı. Güçlü bir köpek olan Fin Tazısı, av sırasında çok enerjilidir. Koklayarak iz süren bu ırk, iyi huyludur.

Grand Bleu De Gascogne

grand bleu de gascogne

Fenikeliler tarafından Avrupa’ya getirilmiştir. Fransa’da ve Dünya’nın bir çok bölgesinde tazıların en soylusu ve en güçlüsü olarak bu ırk tanınmıştır. İz sürme konusunda oldukça yeteneklidir. Kurt avında ve tavşan avında kullanılır. Ayrıca avın ne kadar uzakta olduğunu belirtebilmek amacıyla çeşitli tonlarda havlama özelliği vardır.

Hannover Tazısı

hanover tazısı

Bir zamanlar sürü köpeği olarak ta kullanılmıştır. Bu ırkın uzmanlık alanı arayıp bulmaktır. Avı farkeder, izini sürer, bulur ve sahibini çağırır.

İrlandalı Kurt Tazısı

irlandalı kurt tazısı

Geyik, yaban domuzu, çakal ve kurt avlarında kullanılır. Ayrıca iyi bir bekçi köpeğidir. Karakterleri gelişmiş olan bu ırk, insanlara arkadaşlık etmede mükemmeldirler.

Alpine Dachsbracke

Alpine Dachsbracke

Av zamanlarında biraz dik başlı ve hırçın olsalar da, avlanmadıkları zaman oldukça sıcakkanlı ve duyguludurlar. Apartman hayatına uygun bir ırk değildir. Özellikle geyik, tilki, yaban domuzu ve yaban tavşanı avlarında kullanırlar. Dağlarda ve kayalık alanlarda yorulmadan av arayabilirler. Koku alma yetenekleri oldukça geliştiğinden avcılar tarafından tercih edilen bir ırktır.

Basenji

basenji

Bu ırk köpekler arasında ender görülen bir özellik olarak havlamaz. Oldukça temiz bir ırktır etrafa kötü koku salgılamaz. Eski zamanlarda Afrika’da ormanlarda insanlara rehberlik yapardı ve vahşi hayvanları uzaktan bildirirdi. Ayrıca av köpeği olarak ta kullanılırdı.

Billy

billy

Bu ırk mükemmel bir geyik avcısı olarak bilinir. Billy ırkı köpekler, estetik bakımdan dengeli, soylu, seçkin, güçlü ve hafif bir ırktır. İtaatkar ve yorulmak bilmez bir avcıdır.

Borzoi

borzoi

İyi huylu olan Borzoi, koklayarak iz sürer. Bir zamanlar kurt avlarında kullanılmakta idi. Ancak görüntüsünden dolayı insana eşlik eden soylu bir köpek haline gelmiştir. Ev hayatına uyum sağlayabilen bu ırkı, sık sık dışarı çıkarmanız gerekmektedir.

Basset Hound

basset hound

Çıkış yeri Fransa olan Basset Hound ırkı köpekler sakindirler. Sahiplerine karşı duygulu bir ırktır. Biraz inatçı olsalar da ısırma eğilimleri yoktur. Bu ırk, açıkta dolaşan ya da inlerinde ki hayvanları avlayabilir. Tilki, yaban tavşanı ve sülün avlarında kullanılır. Koku alma duyuları gelişmiş olsa da refleksleri biraz zayıftır.

Beagle

beagle

Beagle ırkı köpekler, yaban tavşanı, sülün ve bıldırcın avında uzmanlaşmış olsa da balık avında da kullanılır. Bu ırk, herkesi seven, nazik, hayat dolu ve meraklı bir köpektir. Sosyal, cesur ve akıllıdır.

Bloodhound

Bloodhound

Bloodhound iz sürme konusunda dünya çapında nam salmış bir ırktır. Çevresi çitlerle çevrili bir bahçede olmazsa ilginç bulduğu bir kokunun peşinden gidebilir. Bu ırk haftalık izleri bile takip edebilme yeteneğine sahiptir. Hatta 100 mil boyunca izi takip ettiği görülmüştür. Bu ırk avı öldürmektense bulmayı amaçlar. Av hayvanları, kayıp kişiler ve kaçak kölelerin izini sürmede kullanılmıştır.

Chiens Francaises

Chiens Francaises

Bu ırk tam bir profesyonel av köpeğidir. Her türlü ava ilgisi olsa da uzmanlık alanı geyik avcılığıdır. Koku alma duyusu oldukça gelişmiştir ve iz sürmede iyi işler çıkartır. Zarif, kaslı ve dengeli bir köpek ırkı olan Chiens Francaises ev içerisinde duygulu, sakin ve itaatkardır. Av esnasında ise atak, cesur ve amansızdır.

Dachshund

dachshund

Bu ırkın kısa tüylü, uzun tüylü ve tel tüylü olmak üzere üç ayrı türü vardır. En sık görüleni kısa tüyü olanıdır. Avını ininde yakalayabilen bir ırktır. Havlama eğilimi de fazla olduğundan bekçi köpeği olarak da kullanılır.

Vizsla

vizsla

Dengeli, itaatkar, duygulu, eğitilebilir ve zeki bir ırktır. Her türlü ava uyum sağlar. Koku alma duyuları olağanüstü derecede gelişmiştir. Her türlü arazide avı bularak sahibine getirir. Muhtemelen çok eski cinslerden türetilmiştir.

Weimaraner

weimaraner

Grinin bütün tonlarını görebileceğimiz bir ırktır. Canlı, neşeli, duygulu ve biraz inatçıdır. İyi koku alma özelliğinin yanı sıra oldukça dayanıklıdır. Her türlü avda kullanılabilir.

Grand Gascon Saintongeois

Grand-Gascon-Saintongeois

Virelade ismi ile de bilinen bu köpeğin koku alma duyusu oldukça gelişmiştir. Hızlı bir koşucudur. Yalnızca küçük hayvanları avlarken değil, kurt ve geyik avlarında da kullanılır. Günümüzde nadiren bulunur.

İsveç Geyik Avcısı

isveç geyik avcısı

Tilkiye benzer bir görüntüsü olsa da, tilkiden daha iri bir köpektir. İtaatkar bir köpektir. Bir zamanlar ayı avı ve geyik avında kullanılsalar da, sonraları orman tavuğu, kakım gibi daha küçük av hayvanlarını avlamada kullanılmıştır. Bu ırk ayrıca sıcak iklimlerde egzama hastalığına yakalanabilir.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.