Aşırı kilo kaybı ve nedenleri?

/ 13 Haziran 2017 / 484 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Zinde ve sağlıklı kalmak her bireyin arzusudur. İnsanlar bu amaçla doğru beslenmeye çalışırlar, spor ve egzersiz yaparlar. Egzersiz yaparak ya da sağlıklı bir diyeti takip ederek kilo vermek normaldir ancak, bunları yapmadan kilo vermek endişelenmesi gereken bir durumdur. Kısa bir süre içinde meydana gelen ani kilo kaybı altta yatan bir sağlık sorununu gösterebilir ve hemen bir doktora görünmek gerekir.

Ulusal Sağlık Enstitüleri, 6-12 ay ya da daha kısa süre içinde normal vücut ağırlığının% 5’inden daha fazla kilo kaybı yaşarsanız ve bu durumu açıklayacak bir neden yoksa, bir doktora görünmenizi tavsiye etmektedir.

Addison hastalığı, çölyak hastalığı, crohn hastalığı, parkinson hastalığı, demans, depresyon, kanser, diyabet, yeme bozuklukları, HIV / AIDS, hiperkalsemi, hipertiroidi, KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı), peptik ülser, ülseratif kolit gibi çeşitli sağlık sorunları beklenmedik kilo kaybına neden olabilir.

Ani Kilo Kaybının Nedenleri:

KANSER: Ani kilo kaybı kanserli bireylerde görülen yaygın bir belirtidir. Tümördeki kanser hücrelerinin metabolizmayı hızlandırması nedeniyle vücut daha hızlı kalori yakar, bu da ani kilo kaybına neden olur. Kanser tedavisi gören bazı insanlar da açıklanamayan kilo kaybı yaşayabilirler.

KOAH: Hava akışını engelleyen bir grup akciğer hastalıkları, zor nefes alıp verme, KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) olduğu bilinmektedir. Bu durum amfizem (akciğerlerdeki en küçük hava yollarını hava kesecikleri yok edilir) ve kronik bronşit (bronş astar iltihabı) oluşmaktadır. KOAH sonraki aşamada, istenmeyen kilo kaybı görülmektedir.

HIV/AIDS: Kronik hayatı tehdit eden bir durum HIV (insan bağışıklık yetmezliği virüsü) nedeniyle  ADS (kazanılmış bağışıklık yetmezliği sendronu) olarak bilinir. HIV, bağışıklık sistemine zarar vererek hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı vücudun direncini engeller. Orada birçok diğer hastalıklara neden olan ani kilo kaybına yol açar.

DEMANS: Gerçekten demans bir hastalık değildir, ancak belirtiler, Parkinson veya Huntington hastalığı Alzheimer gibi bazı hastalıklara ilişkin bir grup, Beyin fonksiyonlarının kaybı, bellek, heyecan, konuşma bozukluğu vb. kaybı içerir. Kilo kaybı demans nedeniyle nadir, ama duyulmamış bir şey değil. Eğer hastada herhangi bir bellek kaybı varsa ağır vakalarda, devam etmektedir.

DEPRESYON: Sürekli üzüntü ve ilgi kaybı hissi ile karakterize ruhsal durum depresyon olarak bilinir. Depresyonun bir çok semptomu arasında en temel olanı iştahsızlık nedeniyle kilo kaybı olsa da bazı vakalarda aşırı iştah artışı olur.

DİYABET: Diyabet yüksek kan şekeri seviyeleriyle karakterize bir hastalıktır. En sık görülen belirtileri aşırı susama ve açıklanamayan kilo kaybıdır. Bunun nedeni fazla şeker böbrekler tarafından emilemez ve bu fazlalık idrara geçer. Şeker idrara her geçtiğinde hasta kendini susuz hisseder ve bunu su, soda ve kahve gibi içecekler tüketerek geçirmeye çalışır. Buna karşılık şeker seviyeleri tekrar artar ve bu bir döngü olarak devam eder. Bu döngü diyabetiklerdeki kilo kaybının nedenidir.

KRONİK İSHAL: İshal yanlış bir tür gıda tüketildiği zaman ortaya çıkar ya da viral bir enfeksiyon gastroenterit denilen vakadır. Çoğu insanların hayatlarının bir noktasında yaşadığı bir şeydir. İshal bu tür antibiyotikler ile tedavi edilebilir olsa da, dört haftadan fazla ishal insanlarda kronik ishala dönüşebiliyor. Birey dört haftadan fazla ishal olursa, kilo kaybı kaçınılmaz olur.

PEPTİK ÜLSER: Yemek borusu, ince bağırsak, mide ve üst kısmının iç yüzeyinde gelişen açık yaralara peptik ülser denir. Bazı ilaçların uzun süreli tüketimi ya da bakteriyel enfeksiyon nedeniyle oluşur. Peptik ülserin en sık görülen belirtileri kanda(kırmızı veya siyah renkli) beklenmedik kilo kaybı, koyu kan kusma ve iştah değişikliği olur.

ADDİSON HASTALIĞI: Bu durum aynı zamanda kronik adrenal yetmezlik olarak da bilinir. Aldosteron ve kortizol gibi böbreküstü bezleri tarafından salgılanan hormonların yetersiz miktarlarda üretilmesiyle bu bozukluk oluşur. İhmal edilirse bu durum yaşamı tehdit edici bir hal alabilir. Ani kilo kaybı Addison hastalığı’nın belirtilerinin biridir.

HİPERTİROİDİ: Tiroid bezi tarafından tiroksin hormonunun aşırı üretimi hipertiroidi veya aşırı aktif tiroid olarak bilinir. Ani kilo kaybı, hızlı veya düzensiz kalp atışı, terleme ve sinirliliğe sebep olur. Bunların nedeni aşırı tiroksin hormon salınımının metabolizmayı hızlandırmasıdır.

YEME BOZUKLUKLARI: İnsanların ne yedikleri ve yeme bozukluğu nedeniyle oluşan durumdur. Bu duruma anoreksi denir. Genellikle, anoreksi olan kişiler, kendilerini aç bırakıp ya da aşırı egzersiz yaparlar. Öte yandan kişinin besin alımı, müshil veya idrar söktürücü kullanır. Bunun sonucunda kusmayla birlikte aşırı kilo kaybı olur.

Bir hastalık sonrası ya da stres, yas, iş değiştirme, boşanma gibi durumlarda kilo kaybı oldukça normaldir. Eğer beklenmedik kilo kaybı bu durumlardan biri nedeniyle gerçekleşmediyse ihmal edilmemeli ve bir doktora görünülmelidir.