Aşık Mahzuni Şerif Kimdir?

/ 18 Aralık 2017 / 154 Görüntüleme / 1 Yorum

 

Şerif Cırık veya tanınan adıyla Aşık Mahzuni Şerif, Türk halk ozanıdır. Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinin Berçenek Köyü’nde doğdu. 1955 yılında, sonradan Ankara’ya nakledilen Mersin Astsubay Okulu’na kaydoldu. 1960’ta eşi Suna’yı kaçırdı ve 6 ay köyünde gizlendi. Bu sırada okulu Balıkesir’e nakledildi. Okul komutanının mücadelesi ile yeniden okula dönen Aşık Mahzuni, 6 ay devamsızlık yaptığına ilişkin bir ihbar üzerine okuldan atılınca yeniden köyüne döndü. 1964 yılında ilk plağı ile müzik piyasasına girdi. Bir süre Gaziantep’te ikamet ettikten sonra Ankara’ya taşındı. 1989-1991 yılları arasında Halk Ozanları Federasyonu tarafından Dünya’nın en büyük 3 ozanı arasında gösterildi. Sivas Dramı isimli türküsünü, 1993 yılında yaşanan Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenlere ithaf etmiştir.

2001 yılının başlarında rahatsızlanarak, kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle yoğun bakım altına alındı. Mayıs ayında taburcu edildi. Ancak evli, sekiz çocuk, dört torun sahibi olan Mahzuni Şerif 17 Mayıs 2002 tarihinde Köln, Almanya’da vefat etti. Vefat ettiğinde, Devlet Güvenlik Mahkemesinde’ki davası henüz sonuçlanmamıştı. Mezarı Hacı Bektaş VeliKülliyesi’nin yakınındaki Çilehane adı verilen yerdedir.

Doğum tarihi: 17 Kasım 1940, Afşin

Ölüm tarihi ve yeri: 17 Mayıs 2002, Porz, Almanya

Defin tarihi ve yeri: 18 Mayıs 2002

Not : Show TV ekranlarında yayınlanan, Çukur isimli dizinin bir bölümünde, Ceylan Ertem, Mahzuni ye ait olan ZALIM isimli parçayı yorumlayarak youtube trend müzikler arasındada yer almıştır.

Etiketler
Benzer Konular
Damla Can Kimdir ?
Nihat Doğan Kimdir ?
Ümit Karan Kimdir ?

Aşık Mahzuni Şerif Kimdir? (1 Yorum)

Tavsiye

Aşırı kilo kaybı ve nedenleri?