Antik Olimpiyat Oyunları Hakkında 10 Gerçek

/ 5 Haziran 2017 / 433 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Oyunlar başlamadan önce, atletler, antrenörleri ve babaları on ay boyunca idman yaptıkları ve kurallara uyacakları konusunda Zeus’a yemin etmek zorundaydılar.

Katır koşulu araba yarışları da vardı, ama kutsal Olympia alanında doğan katırlar hakkındaki eski bir beddua yüzünden, bu yarışlara sadece on dört Olimpiyat oyununda yer verilebildi.

İki komşu Yunan devleti savaş halinde ise, Olimpiyat Oyunları süresince atletlerinin sağ salim yolculuk edebilmesi için ateşkes ilan ederlerdi.

Pankration, boks ile güreşin karmasıydı. Isırmak ve rakibin gözlerini çıkarmak dışında her türlü hücum serbestti.

Araba yarışları çok tehlikeli olabilirdi. Bir seferinde, Olimpiyat yarışına kırk araba katılmış ve sadece bir araba yarışı tamamlayabilmişti. Geri kalanlar parçalanmıştı.

Bir atlet için en büyük zafer her müsabakanın galibine verilen Olimpiyat tacını kazanmaktı. Taç, Zeus’a adanmış ağaçtan kesilen bir yaban zeytini dalıydı.

Olimpik güreşçiler başlarına yapışan başlıklar takarlar, böylece rakipleri saçlarından çekemezdi.

Olimpiyat Oyunları’nı izlemesine izin verilen kadın sayısı: birdir. Bir yazarın söylediğine göre, bir başka kadının oyunlara katıldığı saptanırsa, uçurumdan aşağı atılırdı! Olimpiyat Oyunları’nda kadınların katıldığı ve izlediği Heraia denen bir müsabaka da vardı; burada sadece koşu yarışları yapılırdı.

Antik Yunanistan’da maraton yarışı yoktu. Bu yarış 1876’da, ilk modern Olimpiyat Oyunları’nda icat edilmiştir.

Hoplitodromia, katılanların yakıcı güneş altında tepeden tırnağa zırhlar içinde koşmaları gereken bir yarıştı.