Antik Dünyanın 7 Harikası

/ 6 Haziran 2017 / 338 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Antik dünyanın 7 harikası sıralansa ilk 7 de bu yapılar bulunurdu.

Gize piramitleri, Mısır, M.Ö. 2551 -2472. Büyük Piramit, Mısır firavunu Khufu tarafından yaptırılmıştı. Yüksekliği 1 50 metreyi buluyordu ve yapımında 2.000.000’dan fazla taş blok kullanılmıştı. En üstteki taş altınla kaplanmıştı. Mısırlıların o devasa blokları nasıl yukarıya kaldırıp yerlerine koydukları bugüne dek tam olarak çözülememiştir.

Babil’in Asma Bahçeleri (modem Irak), M.Ö. 605-562 Neye benzediğini veya nasıl sulandığını bilemediğimiz için, harikaların en gizemlisi budur. Belki de bir dizi basamak halinde inşa edilmişlerdi, her katın kenarından aşağı yapraklar sarktığı için de havada asılı duruyormuş gibi görünüyorlardı.

Efes’teki Artemis Tapınağı, Türkiye, yaklaşık M.Ö. 550-325 Çok büyük boyutları -1 1 5 m x 55 m- ve çok sayıda süslemeli sütunuyla olduğu kadar, içindeki tanrıça Artemis’in altın, gümüş, abanoz ve siyah taştan yapılmış kocaman heykeliyle de meşhurdur.

Olympia’daki Zeus Heykeli, Yunanistan, yaklaşık M.Ô. 430

Bu başyapıt, Olympia’daki Zeus tapınağındaydı. Boyu yaklaşık  12 metreydi, krizelefantinden (altın ve fildişi karışımı) yapılmıştı. Tanrıyı süslemeli bir tahtta, ellerini iki yana açmış halde otururken gösteriyordu.

Rodos Kolosu, Yunanistan, M.Ô. 294-282. Güneş tanrısı Helios’un tunçtan, çok büyük (32 m yüksekliğinde) bir heykeliydi; Rodos kentinde uzun bir kuşatmanın sona ermesi anısına limana konmuştu.

Halikamassus (Bodrum, Türkiye) Mausoleumu, yaklaşık M.Ö. 353. Bu çok büyük mezar Kral Mausollos için dul eşi Artemisia tarafından yaptırılmıştı.. Otuz altı mermer sütunu, en tepesinde dört at tarafından çekilen kocaman mermer bir arabanın yer aldığı, basamak basamak yükselen bir çatısı vardı.

lskenderiye Feneri, Mısır, M.Ô. 297-283 Fener, İskenderiye limanındaki Faros adasındaydı. 110 m yüksekliğindeydi. Antik dünyada ondan yüksek tek yapı, Gize’ deki Büyük Piramit’ti.