Anne sütünü artırmanın yolları nelerdir?

/ 10 Haziran 2017 / 389 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Anne sütünün bebekler için mucizevi bir besin olduğunu belirten uzmanlar, sağlıklı gelişim için ilk 6 ay sadece anne sütü, daha sonra da 2 yıla kadar destek gıdalarıyla anne sütünün tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

Anne sütünün bebekler için son derece faydalı bir besin maddesidir. Anne sütü sadece bir besin maddesi değil aynı zamanda bebek için önemli olan bir bağışıklığı sağlama ve mikroplara karşı koruma sağlayan bir besindir. Bu bakımdan burada anne sütünün nasıl artırılabileceği konusun bilgiler sunacağız.

Süt Yapımını Nasıl artırabilirim?

Beslenmenize dikkat edin yeteri kadar kalori ihtiyacınızı alın ve en az 3 litre (15 bardak) sıvı alın. Şekerli şerbetleri alabilirsiniz ama bunun şart olmadığını kiloya sebep olacaklarını unutmayın.

Yeterli sıvı almanın yanında en önemli nokta hem beden hem de ruhen dinlenmiş olmanızdır. Sakin huzurlu bir ortam oluşturun.

Bakımınız için yakınlarınızdan yardım almaktan çekinmeyin.

Sütü artırdığı bilinen yiyecek ve bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Bulgur ve arpa en bilineni olup, dereotu, maydanoz gibi yeşil yapraklı bitkiler yanında ısırgan ve rezene çayları da fayda sağlayabilir.

Protein olmadan olmaz. Sütün ana yapısında da yer alan protein, süt veren annelerin beslenmesinde yer alması gereken bir kaynaktır. Emziren anneler, her gün düzenli olarak süt, yoğurt, ayran, peynir, yumurta, et, tavuk, balık gibi kaliteli protein kaynaklarını tüketmelidirler.

Bebeğiniz her istediğinde ve doğru emzirme şekliyle bebeğinizi emzirmeniz önemlidir. Bebek memeyi doğru ve iyi kavrayamazsa yeteri kadar süt ememeden yorulup memeyi bırakacaktır. Ayrıca bebek memeyi iyi kavrayamayınca daha fazla hava yutacağı için gaz sancısı artacaktır.

24 saat içinde minimum 8 kez ve hatta mümkün olduğunca fazla  emzirmeye çalışın.

Her emzirmede iki göğsü birden emzirin.

Daha fazla süt üretimi için emzirme esnasında göğsünüze masaj yapın.

Emzirme pozisyonlarınızın doğru olduğundan emin olun. Bebeğin rahat duruşu, sizin tutuşunuz, memeyi kavrayabilmesi gibi.

Mümkünse ilk haftalarda emzik ve biberondan uzak durun. Tek beslenme kaynağı anne memesinden olmalı.

Göğüs pompası edinebilirsiniz. Göğüslerinizden pompa ile süt sağmak da sütü arttırır.

Bazı yiyecekler süt üretimini arttırır. Ama bunları almadan önce bebekte ve sizde bir rahatsızlık olmadığından emin olmanız önemlidir.

Fesleğen bitkisinin de düzenli kullanımda anne sütünü arttırabileceği bilinir. Yemeklerinizde fesleğene daha çok yer açın.

Koyu yeşil yapraklı sebzelerin anne sütünü arttırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Salatalarınızda roka, maydanoz gibi yeşilliklere yer açabilir. Semizotu, ıspanak ve pazı gibi sebzeleri de haşlayarak, sebze yemeği şeklinde veya az yağda çok öldürmeden kavurarak tüketebilirsiniz.

Havuç, bal kabağı, kavun gibi turuncu renkte olan sebzeler süt üretimini arttırmaya yardımcıdır. Havuç ve bal kabağını; çorbalarınızda, yemeklerinizde ve tatlılarınızda kullanabilirsiniz.

Yeterli su tüketemeyen anneler; suyun yanı sıra şekersiz bitkİ çayları, ayran, çorba ve şekersiz meyve kompostoları tüketerek sıvı tüketimlerini arttırabilirler.

Emzirme döneminin ilk altı ayında yapılan zayıflama diyetlerinin süt üretimini ciddi anlamda azalttığı bilinen bir gerçek. Bu nedenle emziren annelerin bebek ek besinlere geçene kadar zayıflama diyeti yapmaması önerilir. İlk altı ay sadece yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Bebek ek besinlere başladıktan sonra bir uzman yardımı ile zayıflama süreci başlatılabilir.

Karbonhidrat tüketiminizi kesmeyin. Emziren annenin beslenmesinde mutlaka ekmek, pilav, makarna ve meyve gibi karbonhidrat kaynakları yer almalıdır.

Yapılan bilimsel araştırmalar; rezene tohumunun ve rezene çayının süt miktarını arttırmakta yararlı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Rezenenin aşırı tüketiminin ise süt üretimini tamamen durdurabileceği de biliniyor. Rezeneyi sadece çay olarak tüketmek zorunda değilsiniz. Suda haşlayarak veya az yağda çevirerek de tüketmeniz mümkün.