Amniyosentez nedir? Nasıl yapılır?

/ 10 Haziran 2017 / 393 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Özellikle 35 yaş üstü anne adaylarının bebeklerinin kromozom anomalisi açısından değerlendirilmesinde ve üçlü test, İkili test, dörtlü test incelemelerinden birinde risk saptandığı durumlarda kesin tanı amacıyla amniyosentez kullanılır.

Bebeğin anne rahminde içinde yüzdüğü sıvının bir miktarının (yaklaşık 16 ml) enjektör ile aspire edilmesine Amniyosentez denir. Genellikle gebeliğin 15- 21. haftaları arasında uygulanır. Ultrasonografi ile gebelik haftası hesaplandıktan sonra, plasentanın yeri ve amniyotik sıvının aspire edileceği bölge belirlenir ve ince bir iğne ile çocuğun baş ve gövdesinden uzak bir yerden amniyotik sıvı alınır. Amniyotik sıvıya dökülmüş olan fetüse ait hücreler özel ortamlarda kültür edilerek üretilir ve bu hücrelerde kromozom, enzim ve DNA analizi yapılır. Anne ve bebek için hiçbir rahatsızlık oluşturmayan amniyosentezden hemen sonra hasta evine gidebilir. Yöntemin uygulandığı gebelerin yaklaşık %2-3’ün de vaginal bölgeden amniyotik sıvı sızıntısı görülebilirse de istirahat ile birkaç gün içinde düzelir.

Amniyosenteze bağlı düşük riski yaklaşık %0,5’dir (1/200). RH-Negatif gebelere uygulamadan sonra kan uyuşmazlığını önlemek için Anti-D İmmünglobülin yapılması gereklidir. Amniyosentez ile yeterli miktarda sıvı alınamaması, alınan sıvının kanlı olması veya biyolojik nedenlerle kültürde sonuç alınamamasına bağlı olarak olguların yaklaşık %1’inde amniyosentez tekrarlanabilir. Bugün dünyada benimsenmiş olan, 35 yaş üzerindeki bütün gebelere amniyosentez yaparak fetal karyotipi belirlemektir. Kromozom hastalıkları için 15-21. gebelik haftası amniyosentez için uygundur.