Amerikan Cocker Spaniel Irkı Köpekler ve Özellikleri

/ 30 Ağustos 2018 / 2.087 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Amerikan Cocker Spaniel ırkı köpekler iyi birer av arkadaşı oldukları gibi evinizin de vazgeçilmez hayat arkadaşlarıdır.  Amerikan Cocker Spaniel ırkı köpekler fazlasıyla dost canlısıdır. İnsanlarla kurdukları iyi iletişim ve görüntülerinin güzelliği ile eşsiz bir ırktır. Spaniel köpeklerin kökeni 1800’lü yıllara dayanmaktadır. 1800’lü yıllarda bu türler av ve ev köpeği olarak iki farklı türe sahipti. Ev köpeği sınıfındakiler ise ilerleyen yıllarda su ve kara spanieli olarak ikiye ayrıldı. Amerikan Cocker Spanieli ise kuş avlarında oldukça yetenekli olduğundan “cocker” ismini almıştır. “Cocker” ise “avcı köpeği” anlamına gelmektedir.

Amerikan Cocker Spaniel ırkı köpekler ortalama 12 ile 15 yıl arasında yaşamaktadır. Köpeklerin yaşam süresini kaliteli beslenme, dengeli ve sağlıklı yiyecekler ve geçirdiği hastalıkların etkileyeceğini ve bu sürenin köpeğin yaşam kalitesine göre uzayıp kısalabileceğini de belirtmekte fayda var. Genel olarak dişi ırk 35 cm ile 37 cm, erkek ırk ise 36 cm ile 38 cm arasında yüksekliğe sahiptirler.  Amerikan Cocker Spaniel ırkı köpekler ortalama 10 ile 14 kilogram arasında ağırlığa sahiptirler.

Amerikan Cocker Spaniel

Amerikan Cocker Spaniel Bakımı

Tüyleri düzenli olarak fırçalanmalı ve taranmalıdır. Tüylerinin zaman zaman kısaltılabileceği gibi bu ırkı ayda bir de banyo yaptırabilirsiniz. Bu ırk orta derecede tüy döker. Bu ırk apartman hayatı için oldukça uygundur. Her gün düzenli olarak yaptıracağınız yarım saatlik egzersizler, bu ırkı apartmanda bakmanıza yeterli olacaktır. Kulaklarını düzenli olarak temizletmeniz ve veteriner kontrolünden geçirmenizde fayda var. Bu ırkın kronik kulak enfeksiyonuna ve bazen göz enfeksiyonlarına yakalanma olasılığı biraz fazladır. Kulakları sık sık temiz bir bez ile silinmeli ve gözleri düzenli olarak muayene edilmelidir. Bu ırkın alerji riski oldukça fazla olduğundan beslenmesine özen gösterilmelidir. Sebzeli yiyecekleri verebileceğiniz gibi kesinlikle bu cinse baharatlı yiyecekler ve tatlı gıdalar vermemelisiniz.

amerikan cocker spaniel bakımı

Amerikan Cocker Spaniel Yaşam Ortamı

Amerikan Cocker Spaniel ırkı köpekler apartman hayatı için uygun bir ırk olduğu gibi tüm köpekler için orta büyüklükteki bahçeli evlerin ideal ortamlar olarak belirtildiğini bilmenizde fayda vardır. Enerji seviyesi orta derecededir ve günlük egzersizlerini yaptırdığınızda enerjisini atacaktır.

Amerikan Cocker Spaniel Eğitim

Amerikan Cocker Spaniel ırkını eğitmek istiyorsanız oldukça dikkatli olmalısınız. Eğitim uygulayan kişinin, köpeğin dikkatini dağıtacak ve kafasını karıştıracak davranışlardan uzak durmasında fayda vardır. Kafası karışan köpek hırçın ve sinirli davranışlar sergileyebilir. Ayrıca Başka köpekler ile eğitilmeye çalışıldığında ise bu ırkın diğer havlama seslerinden etkileneceğini ve dikkatinin dağılarak verilen komutları uygun yerine getiremeyeceğini bilmenizde fayda var.

amerikan cocker spaniel eğitim

Amerikan Cocker Spaniel Karakteri

Sahiplerine karşı oldukça duyarlı ve itaatkar bir ırktır. Amerikan Cocker Spaniel ırkı köpekler küçük ve narin görüntülerinin yanı sıra av konusunda da oldukça dayanaklı ve cesur köpeklerdir. Yani hem avda hem de evde gözüpek ve dayanaklı köpeklerdir. Apartman hayatına uyum sağlayabileceleri gibi çocuklar ile de araları gayet iyidir. Bu ırk duygulu, neşeli ve hassastır. Kuyruklarını sürekli havada ve sallanırken görmeniz bu ırkın neşeli olduğunun göstergesidir. İyi bir eğitim almış Amerikan Cocker Spaniel ırkı köpekler sahiplerine karşı oldukça itaatkar, saygılı ve duyarlıdır. Şayet iyi eğitim almamış ise bu ırkı başına buyruk hareket ederken ve kısmen hırçın olarak görebilirsiniz. Yabancılara karşı da sıcakkanlıdır. Tanıdık ya da yabancı ayırt etmeden insanların yanında daima mutludur. Ayrıca bu ırkın yapısından dolayı korumacılık özelliği düşüktür.

Amerikan Cocker Spaniel Karakter Özellikleri (10 puan üzerinden değerlendirme)

Başka köpeklerle geçinme : 7

Başka petlerle geçinme : 9

Çocuklarla anlaşma : 9

Yabancılara davranış : 9

İtaat seviyesi : 9

Eğitilebilirlik : 9

Koruma özelliği : 5

Egzersiz ihtiyacı : 7

Oyunculuk : 6

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.