Alman Kısa Tüylü Puanter Özellikleri (Kurzhaar)

/ 23 Ağustos 2018 / 1.639 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Alman kısa tüylü puanter cinsi köpeklerin kökenleri İspanyol puanterlerinden gelmektedir. 1600’lü yıllarda Flaman avcılar tarafından Almanya’ya getirilen köpekler, İngiliz ve İtalyan Puanter cinsi köpekler ile birleştirilerek bu ırk oluşturulmuştur. Flaman avcıların amacı yaya avlananlar için iyi koku alabilecek ve uzak mesafelere rahatlıkla gidebilecek köpekler yetiştirmekti. Yapılan çalışmalarla daha enerjik ve hızlı olan Alman kısa tüylü puanter ırkı köpekler ortaya çıkmış ve bu yeni ırk kısa sürede Avrupa’ya yayılarak popüler olmuştur. Bu ırkın ortalama boyu 53 cm ile 58 cm arasındadır. Ağırlıkları ise 20 kg ile 30 kg arasında değişmektedir. Ortalama yaşam süreleri ise 12 ile 15 yıl arasında değişmektedir. Bu ırk av izlemede ve bulmada oldukça yeteneklidir ve her türlü arazide rahatlıkla avlanabilirler. Ormanlar, dağlar, çalılıklar vs. neresi olursa olsun bu ırk rahatlıkla her koşulda avının izini sürebilir. Kısacası bu ırk, keskin koku alma özellikleri ve bitmek bilmeyen enerjileri ile tam bir av köpeğidir. Bu ırk sadece ciğer rengi ya da ciğer-beyaz, lekeli ya da benekli olabilir. Bu ırkın kabul gören renkleri ise ciğer rengi ve beyazdır.

 

alman kısa tüylü pointer

Alman Kısa Tüylü Puanter Bakımı

Bu ırkın tüyleri kısa olduğundan fazla bakım gerektirmez. Traş gerektirmeyen tüylerini haftada bir kez fırçalamanız yeterli olacaktır. Av sonrası ayakları kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Av sonrası ıslak kalan köpekler kurutulmalıdır. Böylelikle köpeğin üşütmesi engellenir. Sarkık olan kulakları enfeksiyonlardan korunması için düzenli olarak temizlenmelidir. Gerekli olduğunda banyo yaptırılmalıdır.

Alman Kısa Tüylü Puanter Yaşam Ortamı

Bu ırk oldukça hareketlidir ve apartman yaşamı için uygun değildir.

alman kısa tüylü pointer yaşam alanı

Alman Kısa Tüylü Puanter Eğitim

Alman kısa tüylü puanterlerin egzersiz ihtiyaçları çok fazladır. Bu ırk yorulmak bilmeyen enerjiye sahiptir. Eğer bu cinsi beslemek istiyorsanız egzersiz ihtiyaçlarını karşılayabilmeniz için olduğundan fazla hareketli olmalısınız.

Alman Kısa Tüylü Puanter Karakteri

Alman kısa tüylü puanter cinsi köpekler zeki, itaatkar ve oldukça enerjiktirler. Bu ırk iyi huyludur ve çocuklarla da güzel anlaşır. Son derece koruyucu ve sadık bir ırktır. Sahibine ve ailesine son derece bağlıdır ve sevgi doludur. Her ne kadar av yetenekleri ile ön plana çıksalar da zaman zaman şov köpeği olarak da karşımıza çıkmaktadır. Av köpeği olduklarından havlamayı severler ve bu özelliklerinden dolayı apartman hayatı için uygun bir ırk değildir.

alman kısa tüylü pointer karakter

Alman Kısa Tüylü Pointer Karakter Özellikleri (10 puan üzerinden değerlendirme)

Başka köpeklerle geçinme : 10

Başka petlerle geçinme : 7

Çocuklarla anlaşma : 9

Yabancılara davranış : 7

İtaat seviyesi : 4

Eğitilebilirlik : 9

Koruma özelliği : 7

Egzersiz ihtiyacı : 10

Oyunculuk : 10

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.