Alman Çoban Köpeği (Alman Kurdu) Özellikleri

/ 11 Nisan 2018 / 465 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Alman Çoban Köpeği , kökeni Almanya’ya dayanmakta olan bir köpek ırkı olarak bilinmektedir. Alman Kurdu, Kral Çoban Köpeği, Polis köpeği gibi isimlerle de anılabilmektedir. Genellikle tüm yaşam alanlarında kısa sürede uyum sağlayabilen bir köpek türüdür.Geçmişte yalnızca Almanya ülkesinde üretilmekte olan bu türün şimdilerde birçok ülkede üretimi yapılabilmektedir.alman çoban köpeği

Alman Kurdu Nasıl Bir Irktır

Dünya üzerinde yer almakta olan birçok köpek ırkı arasında özel olarak tercih edilen bir ırk türü olarak bilinmektedir. Gücü simgeleyen bir ırk olarak tanımlanmaktadır. Üretimi oldukça eski bir kökene dayanmaktadır. Öncelikle yalnızca cesur bir köpek oluşumu için başlanmakta olan üretim zaman içerisinde gösterdiği gelişmeler sonrasında Alman Çoban Köpeğinin oluşmasına olanak sağlamıştır. Bu nedenle oldukça özel bir ırktır. Az tüy dökümüne sahip bir ırk olarak bilinen bu köpek türü, çoğunlukla mevsimsel tüy dökülmeleri ile  karşı karşıyadır. Dünya üzerinde maliyeti en yüksek olan ırklardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Bu nedenle satış fiyatları da oldukça pahalıdır. Türkiye de yasak olsa da, yavru olarak satılmakta olan bu köpek türleri için satış fiyatı ortalama 2.000-TL den başlamaktadır.

alman çoban köpeği özellikleriAlman Çoban Köpeğinin Özellikleri Nelerdir

Alman Çoban Köpeğinin karakteristik özelliklerinin yanı sıra fiziksel özellikleri daha ön plandadır. Bu özellikler içerisinde dik kulakları, kızıl renkli parlak tüyleri, koyu renk göz yapısı, uzun kuyruk yapısı ve görselliği yer almaktadır.  Ayrıca boy standartlarında uzun ve kas dolu bir yapısı bulunmaktadır. Geniş göğüslü ve iri bir yapıya sahiptir. Oldukça güçlü kemik yapısı ve aşırı derecede keskin dişleri bulunmaktadır. Siyah renkli bir buruna sahiptir. Ağırlığı ölçüldüğünde 41 kilogramdan fazla ölçülere sahip olduğu gözlemlenmektedir. Karakter özellikleri içerisinde ise güçlü duruşu, sağlam adımları, zekası ve eğitime açık olması yer almaktadır. Oldukça akıllı olan bu tür, oldukça korkusuz ve korumacı özelliğe sahiptir. Kendisine sıcak bir yuva veren aile bireylerine sahip çıkmakta ve bağlılığını her fırsatta ortaya koymaktadır. Sadıklık, etrafı iyi gözlemleme ve her tarzda yaşanılan hayata uyum sağlama gibi detaylar da bu köpek türünde görülmekte olan özellikler arasında yer almaktadır. Oldukça yüksek enerjiye sahip olan Alman çoban köpeği, günlük olarak spor yapmaya ihtiyaç duymaktadır.

Fiziksel özellikleri arasında yer almakta olan parlak tüy yapısı görünümü açısından oldukça önemli bir detaydır. Bu nedenle özellikle tüy bakımında oldukça özenli davranılması gerekmektedir. Üç çeşit tüy yapısına sahip olan bu köpek türü, kalın-kısa tüylü, kalın-uzun tüylü  ve dalgalı-uzun tüylü olarak ayrılmaktadır. Bu tüy yapılarına göre renk seçeneklerine sahip olan Alman çoban köpeği, siyah ve grinin yada siyah, beyaz, kahverengi gibi renklerin birleşiminden oluşabilmektedir. Tek renk seçeneğine de sahip olan bu türler yalnızca kahverengi veya sarı renkte görülebilmektedirler. Kusursuz özellikleri bünyesinde barındırmakta olan bir köpek  türü olarak bilinmektedir. Alman Çoban köpeğini diğer köpek türlerinden ayırmakta olan en belirgin özellik aşırı derecede havlamamasıdır. Yalnızca gerektiğinde havlama özelliğine sahip bu tür herhangi bir olayı yada tehlikeyi haber verebilmektedir.

alman çoban köpeği k9Nerelerde Kullanılırlar?

Eğitimli bir aile köpeği olması için gereken tüm özelliklere sahiptir. Bir aile bireyi olarak tercih edilecek köpek ırklarının başında Alman kurdu gelmektedir. Ayrıca dövüşebilme yeteneği sayesinde mükemmel bir arazi köpeği niteliği taşımaktadır. Yaşam alanı olarak bahçeyi tercih etmekte olan bu tür apartman daireleri içinde ideal türlerdendir. Bu nedenle çoğunlukla korumacı özelliği tercih edilerek ev ortamında kullanılmaktadır. Ayrıca polisiye alanda da bu köpek türlerinin özelliklerinden yararlanılmaktadır. Özellikle duyarlı koku alma duyusu neticesinde uyuşturucu operasyonlarının baş kahramanları olarak ortaya çıkmaktadırlar. Dünya genelinde köpekler üzerine yapılan tüm yarışmalarda, özellikleri ile öne çıkan köpek türüdür. Bu nedenle bir şov köpeği olarakta bilinmektedir.

alman çoban köpeği bakımıBakımları Nasıl Olur?

Alman çoban köpeği bakımı oldukça titizlikle yapılması gereken bir köpek türü olarak bilinmektedir. Özellikle parlak renkli tüylerinin özelliğini kaybetmemesi adına özel tüy fırçası ile haftada en az bir kez taranması gerekmektedir. Köpek türlerinde sıklıkla görülmekte olan tüy dökümü zamanları takip edilmeli ve bu zaman uygun üretilmiş olan taraklar ile tarama işlemi gerçekleştirilmelidir. Tüylerinin ve fiziksel duruşunun yanı sıra dengeli ve düzenli beslenmesine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Çoğunlukla günlük olarak yediğini tüketme özelliğine sahip bu köpek türünün öğün atlamadan günlük beslenilmesine dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca düzenli olarak yapılması gereken egzersizler de bu köpeğin bakım aşamasında oldukça büyük önem içermektedir.

alman çoban köpeği eğitimiEğitimi ve Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu köpek türü eğitime oldukça açık bir tür olarak bilinmektedir. Sürekli yeni hareketler öğrenmek adına isteğini göstermektedir. Sahibi olan kişilere aşırı derecede bir bağlılık duymaktadır. Ses tonlarından tanıdğı sahiplerinin komutasından çıkmamaktadır. Öğrenme yetisinin güçlü olması bu türün birçok alanda kendini göstermesine yol açmaktadır. Alman kurdu, özellikle köpek sporları alanında oldukça yaygın olarak görülmekte olan bir köpek türüdür. Günlük yaptığı egzersizleri anımsayarak zaman içerisinde kendi kendine yapabilme özelliği eğitilebilme özelliğini kanıtlar niteliktedir. Küçük yaşlarda başlayan eğitim süreci, büyüdükçe yeni konular eklenerek devam etmektedir.

Yazar : Turgay