Alanya’da Gezilecek 10 Yer

/ 14 Aralık 2017 / 506 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Alanya, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde Antalya iline bağlı bir ilçedir. Şehir merkezine 154 kilometre uzaklıktadır. Turizm ilçesi olan Alanya birçok güzelliğe ev sahipliği yapıyor.

1- Alanya Kalesi


13. Yüzyılda Selçuklu Hanedanı Alaaddin Keykubat tarafından inşa ettirilmiştir. Alanya’ya gittiğinizde gezeceğiniz ilk yer burası olmalı. Alanya Kalesi’ne çıkarken biraz yorulabilirsiniz. Bitmek bilmeyen merdivenleri herkesin ortak sorunudur. Alanya Belediyesi yakın tarihte teleferik uygulamasına geçti.  20 TL ödeyerek teleferikle zirvesine kadar kolayca çıkabilirsiniz. Sakın bisiklet kiralayıp çıkmaya çalışmak gibi bir hataya düşmeyin. Yarı yolda geri dönmek çok acı olacaktır.

2- Damlataş Mağarası


Dünyaca ünlü Damlataş Mağarası’na gitmeyi unutmayın. Girişte 5 TL gibi bir ücret alınır. Süre sınırı yoktur. Bu mağaranın astım hastalarına iyi geldiği söylenmektedir. Göz kamaştırıcı yapısı insanı başka bir gezegendeymiş hissi verir. Gezip gördüğümüz bu mağarada 20 dakikadan fazla kalmamanızı öneriyoruz. Nedendir bilinmez, başınızı ağrıtır ve güvensiz hissettirir.

3- Kleopatra Plajı


Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın bu plaja gelip yüzmesi sebebiyle bu ismi almıştır. Altın renkli kuma sahiptir. Kendinizi başka bir ülkedeymiş gibi hissettirir. Denizi 10 metreye kadar sığdır. İyi yüzme bilmiyorsanız daha fazla açılmanızı tavsiye etmiyoruz. Damlataş plajı ile yan yana olan bu plaja mutlaka uğrayın.

4- Alara Kalesi


Alanya-Antalya yolunda 37 kilometre gittikten sonra ulaşabileceğiniz bu görkemli yapı, 1231 yılında Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Tarihi ve turistik bir gezi yeridir.

5- Kızıl Kule


Alanya’nın merkezinde bulunur. Bölgenin en ihtişamlı yapılarından biridir. Kule deniz manzaralıdır. Zamanında kuleyi korumak için yaptırılan okçu pencereleri ve gözetleme kulesi vardır. Ayrıca zindanları da olan bu yapıyı görmeden Alanya’dan ayrılmayın.

6- Alanya Müzesi


1967 yılında yapılan bu müze Arkeoloji ve Etnoloji bölümlerinden oluşur. Birçok değerli eseri bünyesinde barındırmaktadır. Yunanlılar, Lidyalılar, Bizanslılar ve Romalılar başta olmak üzere birçok medeniyetten kalan eserler barındırır. Birçok esere paha biçilememektedir. Bu tarihi müzeyi mutlaka gezin.

7- Sapadere Kanyonu


Alanya’da gördüğünüz an büyüsüne kapılacağınız tek yer Sapadere Kanyonu’dur. Sapadere Köyü’nde bulunmaktadır. Mükemmel manzarası ve çayıyla sizi dinlendirir. Kanyon 750 metre uzunluğunda, 400 metre yüksekliğindedir. Bu kanyon Alanya’ya 40 km uzaklıktadır. Oldukça bakımlı olan yürüyüş parklarında yürüyüşler yapabilirsiniz.

8- Alanya Yat Limanı


Alanya Yat Limanı Kızıl Kule ve Alanya belediye binasının arasında yer alır. Alanya’ya geldiğinizde ister istemez gideceğiniz ilk yerdir. Tur tekneleri, gece hayatı ve bütün ihtişamıyla göz kamaştırmaktadır. Limanda irili ufaklı 100 tane tekne vardır. Ayrıca turistik yolcu gemileri içinde özel iskele ve barınma alanına sahiptir.

9-  Dim Çayı


Alanya Merkezine sadece 6 kilometre uzaklıktaki çay. Toroslardan doğan Dim çayına gittiyseniz görsel şölene ve huzur dolu dakikalara hazır olun. Seyir alanı yaklaşık 60 kilometredir. Yazın kavurucu sıcağında adeta Cennet’ten gelen bir güzellik gibidir.

10- Barlar Sokağı

Kulelere çıktınız, müzeleri gezdiniz. Kalelerden ilçeyi izlediniz, çayların serin sularında sakinliği buldunuz. Mağaraların büyüsüne kapıldınız. Denize girdiniz. Saatler ilerledi. Akşam 22:00’dan sonra ne yapacağız diyorsanız. İşte size Barlar Sokağı.

Alanya Yat Limanı’nda bulunan bu sokak Türkiye genelinde fazla bilinmez. Herkes sadece Eskişehir’de Barlar Sokağı var sanır. Lakin Alanya’nın hiç de küçümsenemeyecek mükemmel bir sokağıdır. Carpe Diem adlı bar ile başlayıp Tünel adlı mekân da son bulan bu sokağa mutlaka uğrayın. Özellikle yaz aylarında İstiklal Caddesi’ni aratmaz. İğne atsanız yere düşmez. Her 15 adımda karşılıklı 2 Bar, Cafe Bar, Club veya Bar & Restaurant vardır.

%90’lık müşteri dilimini yabancıların oluşturduğu bu sokak da Türklerin yoğunlukta olacağı bir yer arıyorsanız Robin Hood adlı mekâna bakabilirsiniz. Genelde Üniversite öğrencileri Tur düzenlemeleriyle toplu olarak gelir. Eğer ortalık karışsın, kimin ne yaptığı belli olmayan bir yer sorarsanız. Sokağın ortalarında karşılıklı olan iki mekân vardır. Los Angeles Bar ve Las Vegas Bar. Bu iki bar Galatasaray ve Fenerbahçe gibidir. Bu mekanlarda her şey kontrolden çıkar. Eğlence sonuna kadar yaşanır. Barlar Sokağı’nın en kaliteli 2 Barıdır.

Barlar Sokağına gitmeye karar verdiyseniz lütfen kendinize ve arkadaşlarınıza dikkat edin. Zira kötü niyetli birçok insanda sokak lambalarının altında, şapkalarının gizlediği yüzleriyle pusuda beklerler. Barlar Sokağı’nın sonunda Bar olarak Tünel var demiştik fakat onun da yanında Polis Karakolu vardır. Gecede 1-2 kez 10-15 polis sokakta yürüyüş yapar. Bunun sebebi sokaktaki kötü niyetli insanlara gözdağı vermektir. Ama siz yine de bizi dinleyin dikkatli olun.