Akvaryum Köpek Balığı Cinsleri ve Özellikleri

/ 5 Nisan 2018 / 1.682 Görüntüleme / 1 Yorum /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Akvaryum Köpek Balıklarının Genel Özellikleri

akvaryum köpek balığıLatince adı pangasius olan köpek balıklarının akvaryumda yaşayan türleri görüntüsünün aksine saldırgan bir yapıya sahip değillerdir. Doğal yaşam yerlerinden biri Hindistan’ın geniş nehirleridir. Görme becerileri az olduğundan sudaki hareket dalga ve titreşimleri algılamaları üst düzeydedir. Akvaryumda bakımı sanıldığı kadar zor olmayıp ortalama ömürleri 10 yıla kadardır. Geniş bir akvaryumda beslendiği zaman boyları 1 metreye kadar uzayabilir. Dolayısıyla rahat büyümeleri için yaşadığı akvaryumun geniş olması şarttır. Akvaryum köpek balıkları akvaryumun içerisinde çok tedirgin hızlı ve kontrolsüz hareket ederler. Akvaryumlarında saklanabilecekleri mağara ağaç kabuğu gibi kovukların olması gerekir. 

Akvaryum Köpek Balığı Ne Yer ?

Pangasius köpek balıkları ve Kristal köpek balıkları otçul olup Challenger köpek balıkları etçildir. Akvaryum köpek balığı sürü balığı olduğu için tek başına yem verilmemelidir. Akvaryum köpek balıkları ışıktan strese girdikleri için loş ya da karanlık ortamlarda yem yemeleri daha sağlıklı olacaktır. Dipten beslendikleri için en ideal yem dip yemidir. Ayrıca dip yemin yanında granül yemi ve yosun katkılı yemler ile balığımızı sağlıklı bir biçimde besleyebiliriz.

Akvaryum Köpek Balıkları Türleri Nelerdir?

Akvaryum köpek balıkları : Pangasius köpek balıkları, kristal köpek balıkları ve Challenger köpek balıkları olmak üzere 3 tür köpek balığı vardır.

Pangasius Köpek Balıkları :  

Pangasius Köpek Balıkları

Doğal yaşam alanları Tayland, Myanmar Laos ve Vietnam da bulunan nehirler olan pangasiuslar en fazla Mekong nehrinde görülmüştürler. Pangasius türü köpek balıklarının kafası ile bedenleri arasında bir uyum vardır ve dengelidir. Işıkta görme becerileri çok zayıf olduğu için akvaryumda ileri geri görmeden gezip durabilirler. Pangasiusların sırt yüzgeçleri oldukça küçük olup uçları yuvarlaktır. Bu tür balıklar, akvaryumda çok stresli oldukları için hastalanmaları kolaylaşır. Akvaryuma uyum sağlamaları uzun bir zaman alır. Hasta olduklarında vücutlarında beyaz beyaz benekler oluşur. Isı değişimine olabildiğince hassastırlar. Hastalandıkları zaman büyük ölçüde kurtarılamadan ölürler. Barışçıl ve sakin bir tavrı olan pangasiuslar ne kadar barışçıl olsalar da akvaryumda ağzına sığacak küçüklükte bir balık olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Doğal yaşam alanlarında  1,5 metreye kadar uzayabilen bu balıklar akvaryumda 1 metreyi geçmesi mümkün değildir.

Challenger Köpek Balıkları:  

Challenger Köpek BalıklarıChallenger köpek balıklarının kafası bedenlerine göre oldukça büyüktür. Gözleri çok iyi görebilen bu türler akvaryumda oldukça rahat dolaşırlar. Diğer türlere göre renkleri daha koyudur. Challenger’lerin  sırtları yüksek ve sırtındaki yüzgeçleri sivridir. Akvaryumun içinde eğer ortamını sağlarsanız çok rahat ve sağlıklı bir şekilde beslersiniz. Bu türde, ısı değişimlerinde oldukça hassas olup hastalandıkları zaman iyi bir bakımla kolayca kendilerini toparlayabilirler. Doğal yaşam yerlerinde boyları 2,5 metreye kadar uzasa da akvaryumda boyları 70-80 cm arasında değişebiliyor. Tabi ki akvaryumunuzun büyüklüğüne göre boyları daha da uzayabilir. Genellikle dip yemleri vermek gerek ama sürekli kuru yem vermek pek sağlıklı olmayabilir. Dolayısıyla arada haşlanmış karides ve ölmüş akvaryum balıklarını da verebilirsiniz. Ayrıca bu balık türü etçil ve saldırgandır.

Kristal Köpek Balıkları :

Kristal Köpek Balıkları Doğal yaşam alanları Güneydoğu Asya, Sumatra ve Borneo olan kristal köpek balıklarının Latince ismi Balantiocheilos Melanopterus’tur. Doğal yaşam alanlarında boyları 35 cm ye kadar uzasa da akvaryumda bu 30 cm’yi geçmez. Kendi türünden balıklar ile beslenmeyi sever ve daha huzuru olur bu şekilde yani sürü psikolojisi vardır. Akvaryumun kapağı mutlaka olmalıdır. Çünkü heyecanlı ve ürkek bir tür oldukları için sudan sıçrayıp yere düşebilirler. 

Akvaryum Köpek Balıklarının Bakımı Nasıl Yapılır ?

Akvaryum Köpek Balıklarının Bakımı Nasıl YapılırÖncelikle balığınızın türüne göre akvaryum boyutunu seçmelisiniz. Akvaryum köpek balıklarının büyüyüp gelişmesinde akvaryumun hacmi ve büyüklüğünün çok büyük etkisi vardır. Köpek balıkları suyun içerinde hızlı hareket eden türler oldukları için akvaryumun içerisinde gereksiz süs yada materyaller olmamasına dikkat edilmeli yoksa ufak çaplı yaralanmalar kaçınılmaz olur balıklarımız için. Doğal yaşam alanları nehirler olduğu için akvaryumumuzu bir nehir gibi dizayn edebiliriz. Yumuşak ve asidik suda yaşamaya elverişli balıklardır. Ayrıca akvaryumda çok fazla ışık olmaması karanlığa yakın yada loş bir ortamın olması balıklarımızın huzuru için önemlidir. İyi bir su filtresi ile ayda bir defa su değişimi yapmamız yeterli olacaktır.

Akvaryum Köpek Balığı Cinsleri ve Özellikleri (1 Yorum)