Airedale Teriyeri Cinsi Köpeğin Özellikleri

/ 11 Temmuz 2018 / 332 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

“Teriyer Kralı” olarak bilinen Airedale, gerçekten de tüm cinslerinin en büyüğüdür. Köpek ırkı, Yorkshire Aire Vadisi’nde doğdu ve Aire ve Wharfe Nehirleri arasındaki bölgede su samuru ve sıçanları yakalamak için kullanıldı. Güçlü sportif köpek olan , aynı zamanda, I. Dünya Savaşı sırasında değerini kanıtlayan ideal bir çalışma köpeği oldu.

Airedale Teriyeri

Hayati istatistikler:

Köpek Irkı Grup: Terrier Köpekler

Ağırlık: 40 ila 65 kg

Ömrü: 10 ila 13 yıl

Birinci Dünya Savaşı sırasında, Jack adındaki cesur Airedale Terrier, savaş meydanlarında İngiliz merkezlerine mesaj göndermek için kullanıldı. Bir buçuk mil bataklıktan koşarak, toplar üzerine yağmur gibi yağıyordu, Jack paramparça bir bacak ve kırık bir çene ile yaşadı. Ne yazık ki, görevini tamamladıktan hemen sonra vefat etti. İnanılmaz bir şekilde, taşıdığı mesaj taburunu kurtardı. Jack’in sergilediği cesaret bugünün Airedales’i için geçerlidir. Airedale Terriers, hem sportif hem de çalışan bir köpek olma özelliğine sahiptir ve bugün çeviklik, itaat ve av testlerinde rekabet etmektedir. Tüm cinsleri gibi, Airedale’in kazma, kovalama ve havlama tutkusu vardır. O enerji dolu ve mükemmel bir koşu arkadaşıdır. Bahçedeki günlük yürüyüşler en sevdiği aktiviteler arasındadır. Her emrinizi bekleyen son derece teklif verilebilir bir köpek istiyorsanız, Airedale Terrier sizin için iyi bir köpektir. Airedale Terrier’in sert bir muameleyi affetmediğini ve saldırganlara karşı kin tuttuğunu belirtmek gerekir. Diğer köpeklere ve hayvanlara saldırgan olabilir ve güçlü bir av güdüsüne sahiptir, bu da onu zaman zaman zorlaştırır. Aile yaşamından hoşlanır ve oyun oynamayı, oyuncak atmayı, kirli çorapları çalmayı, mutfak tezgahından yemek yemeyi ve genellikle yaramazlık yaratmayı sever. Yavaşça olgunlaşır ve çoğu zaman yaşlılığa iyi gelir. Airedale büyüleyici bir ırktır.

Önemli

Tüm Teriyerlerde olduğu gibi, Airedales’ın kazı yapmak gibi doğal bir eğimi vardır (genellikle güzel bir çiçek bahçesinin ortasında), küçük hayvanları kovalamak için kazarlar. Airedale Terrier, insan hatıralarının aktif bir toplayıcısıdır. Hazineleri saklamak için hemen hemen her şeyi (çorap, iç çamaşırı, çocuk oyuncakları) alacaktır. Yüksek enerjili bir çalışma köpeği olan Airedale Terrier günlük egzersiz gerektirir. Genel olarak, hayatı boyunca aktif ve enerji dolu kalır. Daire yaşamına uygun değildir ve büyük, çitle çevrili bir bahçeye ihtiyacı vardır. Çiğneme Airedale için başka bir favori alışkanlığıdır. Airedale bağımsız bir köpek, ama bir ailenin üyesi olmaktan hoşlanıyor. Airedale Terriers çocuklarla çok iyi oynar  ve  güvenilir bebek bakıcısı olarak adlandırılır. Ancak, çocuklar ve köpekler asla denetimsiz bırakılmamalıdır. Airedale uygun köpek davranışlarını öğretmek için eğitim ve sosyalleşme şarttır. Başka köpekler ve insanlar ile kaynaşmazsa kavgacı olabilir.

Airedale Teriyeri Cinsi Köpeğin Tarihçesi

Airedale, kendi cinslerinin en büyüğü olma özelliğine sahiptir. Airedale Terrier’i üretme ilk denemesi, hiç kimsenin aklında bir plan bulunmasa da, 1853’te yapıldı. İlk melezleme, bir terrierin keskinliğine sahip olan ve yüzüp oyun oynayabilen bir köpek üretti. Waterside veya Bingley Terriers olarak adlandırıldı ve ilk melezleştirmeden  12 yıl sonra  köpek popüler bir  terrier haline gelmişti. 1864’te, Aire Vadisi’ndeki ilk köpek gösterisi yapıldı ve Waterside Terrier, Broken-Haired Terriers sınıfı altında yarıştı ve bir grup bir araya geldi ve Waterside ya da Bingley Terrier’in Airedale Terrier olarak yeniden adlandırılması gerektiğine karar verdi.  Airedale Terrier ismi ilk başta kabul edilmedi veya yaygın olarak kullanılmadı ve bu da çok karışıklık yarattı. Çeşitli şovlarda, türler için bir ya da üç isim için sınıflar oluşturuldu ve 1886’da, İngiltere  Airedale Terrier’i türün resmi adı olarak kabul etti. Airedale teriyerleri, 1. Dünya Savaşı boyunca, haberciler, nöbetçiler, gıda ve mühimmat taşıyıcıları, izciler, ambulans köpekleri, hendekler, kızak köpekleri ve bekçi köpekleri olarak kullanılmıştır. Savaş, Airedale Terrier’ın cesareti ve sadakati ile ilgili hikayeler getirdi ve ırkta popülariteye yol açtı. Başkanlar Theodore Roosevelt, Warren Harding ve Calvin Coolidge, türün sahibi ve hayranı olan pek çok insan arasındaydı.

Airedale Teriyeri Cinsi Köpeğin Boyutu

Erkekler 23 inç uzunluğunda durur ve yaklaşık 50 ila 65 kilo ağırlığındadır. Dişiler biraz daha kısadır ve 40 ila 55 kilo ağırlığındadır.

Airedale Teriyeri Cinsi Köpeğin KişiliğiAiredale Teriyeri Cinsi Köpeğin Kişiliği

Airedale, çok fazla enerji ve dayanıklılık ile çalışkan, bağımsız ve atletik bir köpektir. Doğal olarak gelen davranışları kazmaya, kovalamaya ve havlamaya eğilimlidir. Bu özellikler Airedale kişiliğine aşina olmayan sahiplere sinir bozucu olabilir. Bir Airedale’i düşünüyorsanız, potansiyel olarak istenmeyen davranışlara karşı eğilimi ile yaşamak isteyip istemediğinizi ve kendi bağımsız doğasıyla birlikte devam eden zorlukları üstlenmek isteyip istemediğinizi düşünün.  Airedale canlı bir ırktır ve bol miktarda aktiviteye ihtiyaç duyar. Onu uzun süre yalnız bırakmayın sıkılmaya meyillidir, ki bu da yukarıda bahsedilen yıkıcı davranışlara yol açar. Eğitime devam et, ilginç ve yeni – tekrarlı alıştırmalar, Airedale için bir oyun haline gelecektir. Sonuç olarak mizaç, kalıtım, eğitim ve sosyalleşme gibi bir dizi faktörden etkilenir. Her köpeğin yaptığı gibi, Airedale erken sosyalleşmeye ihtiyaç duyar ve birçok insan, manzara, ses ve deneyime maruz kalması onun duyularını geliştirir. Sosyalleşme, Airedale yavru köpeğinizin çok yönlü bir köpeğe dönüşmesini sağlamaya yardımcı olur.

Airedale Teriyeri Cinsi Köpeğin BakımıAiredale Teriyeri Cinsi Köpeğin Bakımı

Airedale Terrier, çalışan bir köpektir ve onu a birlikte gelen enerji ve dayanıklılığa sahiptir. Düzenli egzersiz ihtiyacı vardır ve günde en az bir yürüyüş yapması tavsiye edilir. Airedale, geri almak, oynamak, yüzmek ve etrafta dolaşmaktan hoşlanır. O, harika bir koşu arkadaşıdır ve çoğu durumda sahibini geride bırakır. Eğitim ve sosyalleşme (yavru köpeklerin veya yetişkinlerin köpeklerin nasıl arkadaş canlısı olabileceğini ve diğer köpeklerle ve insanlarla nasıl anlaşılacağını öğrenmesi) köpek yavrusu sınıflarından başlayarak Airedale için şarttır. Airedale’i evcil hayvan malzemeleri mağazası, açık hava etkinlikleri, yoğun parklarda uzun yürüyüşlere yanınıza alarak sosyalleşmeyi eğitimle birleştirin.  Airedale’i öğretmenin en iyi yolu pozitif güçlendirme. Antrenmana pozitif, eğlenceli bir tavırla yaklaşırsanız ve çok fazla sabrınız ve esnekliğiniz varsa, iyi eğitilmiş olan Airedale’yi özgürce yaşamanız için mükemmel bir fırsat olacaktır.

Airedale Teriyeri Cinsi Köpeğin Beslemesi

Önerilen günlük miktar: günde 2 ila 2 öğüne bölünmüş, 1,5 ila 2,5 bardak yüksek kaliteli kuru gıda. NOT: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler tıpkı insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda gıdaya ihtiyacı yoktur. Son derece aktif bir köpeğin bir ev köpeğinden daha fazlasına ihtiyaç duyacağını söylemeye gerek yok. Satın aldığınız köpek maması kalitesi de bir fark yaratır. Her gün yemeğini dışarıda bırakmaktan ziyade yemeğini ölçerek ve günde iki kez besleyerek iyi durumda tutun. Aşırı kilolu olup olmadığından emin değilseniz, ona göz testi ve uygulamalı testi verin. İlk önce ona bak. Bir bel görebilmelisin. Ardından ellerinizi sırtına, parmaklarınızla omurgaya doğru bastırın, parmaklarınız aşağı doğru yayılır. Sert hissetmek zorunda kalmadan onun kaburgalarını görebilmeniz gerekir. Eğer yapamazsan, daha az yemek ve daha fazla egzersize ihtiyacı var. Beslemek için, doğru yemeği almak, köpeklerini beslemek ve yetişkin köpeklerini beslemek için günlük kalori ihtiyacı kadar besleyin.

Airedale Teriyeri Cinsi Köpeğin Rengi ve tımar

Airedale Terrier iki renge sahiptir: köpeğin çoğunluğu, ten rengi (kulaklar, bacaklar, baş, bel kemeri ve bazen omuzlar) ve arka ve üst taraflar ya siyah gri renklidir. Bazen siyahta kırmızı bir leke ve göğsünde küçük bir beyaz yıldız vardır. Airedale Terrier tüyleri aşırı dökülmez, ancak yılın belirli zamanlarında dökülür. Düzenli fırçalamatüyleri iyi durumda tutar (haftada bir veya iki kez) ve gerektiğinde periyodik banyo yapmalıdır.  Atardale’in dişlerini haftada en az iki veya üç kez fırçalayın ve tartar birikmesini ve içinde biriken bakterileri temizleyin. Diş eti hastalığını ve kötü nefesi önlemek istiyorsanız günlük fırçalama daha da iyidir. Köpeğiniz ağrılı gözyaşları ve diğer sorunları önlemek için ayda bir veya iki kez tırnaklarını kesin. Onları yere tıklayarak duyabiliyorsan çok uzunlar. Köpek ayak tırnaklarında kan damarları vardır ve çok  keserseniz kanamaya neden olabilirsiniz  ve köpeğiniz tırnak makası çıktığı zaman bir daha çalışmayabilir. Bu yüzden, eğer köpek tırnaklarının kırpılması konusunda deneyimli değilseniz, işaretçiler için veteriner ya da tımar isteyin. Kulakları haftada bir kızarıklık veya kötü koku için kontrol edilmelidir.