Ahit sandığı nerede?

/ 13 Haziran 2017 / 526 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Ahit Sandığı, içinde Hz. Musa ve Hz. Harun’dan eşyalar bulunan bir sandıktır. Akasya ağacından yapılmış, parlak renkli, dikdörtgen bir sandık olan Ahit Sandığı’nın yüzyıllardan beri kayıp olduğu bilinmektedir.

Tarihi kaynaklara göre sandık Hz. Davud döneminde Kudüs’e taşınarak Hz. Süleyman tarafından yaptırılan mabede konmuş ve milattan önce 587 yılına kadar Beytülmakdis’te kalmış, aynı yıl Babil İmparatoru Buhtunnesar, Kudüs’ü işgal ettiğinde ise ortadan kaybolmuştur. Yine tarihi kaynaklara göre sandık Levililer tarafından Hz. Süleyman’ın sarayının altındaki gizli bir bölmede saklanıp korunmuş, milattan sonra 70 yılında Roma Valisi Titus’un Beytülmakdis’i yıktırmasıyla birlikte de Roma’ya götürülmüştür.

Ahit Sandığı’ndan Kur’an-ı Kerim’ de de bahsedilmektedir:

“Peygamberleri, onlara dedi: “O ‘nun hükümdarlığının belgesi, size Tabut ‘un gelmesidir. Onda Rabbiniz ‘den ‘bir güven duygusu ve huzur’ ile Musa ailesinden ve Harun ailesinden artakalanlar var; onu melekler taşır. Eğer inanmışlarsanız, bunda şüphesiz sizin için bir delil vardır. ” (Bakara Suresi, 248)

Öte yandan Hz. Muhammed’in hadislerinde de sandıktan söz edilmektedir. Hadislere göre sandık Ahir Zaman olarak adlandırılan ve içinde bulunduğumuz dönemde Mehdi adı verilen kurtarıcı tarafından bulunup ortaya çıkarılacaktır: “Meh,di, Tabut-u Sekine ‘yi (Ahit Sandığı) Ta beriye Gölü ‘nden çıkaracak. ” Ona Mehdi denilmesinin nedeni, gizli olan bir şeyin yolunu göstermesidir. Antakya denilen bir yerden Tabut’u (Ahit Sandığı) ortaya çıkaracaktır. ”

Hadislere göre sandık Taberiye Gölü yakınlarındadır. Taberiye, Şam’a yakın bir yerdedir. Bu hadislerden yola çıkarak bazı araştırmacılar sandığın Taberiye, Şam ya da Antakya’ da olabileceğine dikkat çekerler.

Ahit Sandığı binlerce yıldan beri, arkeologların yanı sıra Yahudiler ve Hıristiyanlar tarafından da aranmaktadır. Bu konuda ilk araştırmanın milattan önce 250’de bir rahip tarafından Sina Yarımadası’nda yapıldığı bilinmektedir. O zamandan beri çok fazla araştırmada bulunulmuş, fakat hala herhangi bir sonuç alınamamıştır.

Ahit Sandığı’nın yeri konusunda pek çok farklı görüş vardır, ama temel görüş sandığın milattan önce 587 yılından itibaren Kudüs’te saklandığı ve daha sonra da yine muhafaza edilmek üzere Şam yakınlarındaki Taberiye’ye veya Antakya’ya götürülmüş olduğudur. Özellikle üzerinde durulan şehir ise Antakya’dır.

Öne sürülen teorilerden en fazla rağbet göreni sandığın antik çağdaki Etiyopya’nın başkenti olan Aksum’da bir kilisede olduğu yönünde. Buraya ne zaman ve nasıl geldiği konusunda da farklı teoriler mevcut. Sandık sözde Kudüs Tapınağı’ndan rahiplerce kaçırılıp buraya getirilmiş.

Başka bir teoriye göre sandık diğer Tapınak hazineleri ile birlikte Ölü Deniz yakınlarında bir yerlerde saklı.

Ahit Sandığı’nın bugün nerede olduğuna gelince… Ahit Sandığı Birinci Tapınak döneminde ortadan kaybolmuş, buradan sonra nereye götürüldüğü hiçbir şekilde öğrenilememiştir