Ağaç Yılanı Nasıl Bir Yılan Irkıdır?

/ 23 Nisan 2018 / 320 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

Ağaç yılanı adını ağaçlarda yaşamasından almaktadır. Kamufle özelliği ile ağaçlarda sinsice yaşayabilen bu yılanlar avlarını da ağaçlarda yakalamaktadırlar. Nadiren de olsa yerde avlandıkları da görülmüştür.

Ağaç Yılanı

Ağaç yılanları zehirli mi?

Ağaç yılanları, yılan türleri arasında zehrli olanlardır. Zehir dişleri sayesinde avlanma konusunda ustalaşan yılanların aslında birçok türü vardır. Ağaç yılanlarının boyları ise 2 metreye kadar ulaşabilmektedir. Vücutlarının ince olması ise ağaç yılanlarına kamufle özelliğinin yanında ağaçlarda rahat hareket kabiliyeti kazandırır.

Ayrıca ağaç yılanları kuyruklarını kullanma konusunda da ustalaşmışlardır. Avına yaklaşırken kuyruk yılanın ağaca tutunmasını sağlar ve bu şekilde istedikleri mesafeye kolaylıkla uzanabilirler.

Ağaç yılanları ne ile beslenirler?

İnce yapıları ağaç dalları arasında dilediğince hareket edebilmelerini sağlarken genellikle ağaç yılanlarını hareketsiz olarak görürüz. Bir ağaç dalına tüneyen ağaç yılanları günün büyük bir kısmını hareketsiz olarak geçirebilirler. Bu yüzden de hareketsiz olan bu yılan türünü fark etmek neredeyse imkansızdır. Bu yüzden de ağaç yılanları iyi birer avcılardır. Çünkü ağaca konan kuşların çoğu yılanı fark edemeyerek birer yem olurlar.

Ağaç yılanları yaşamları gibi çiftleşmelerini de ağaçlarda yaparlar. Yumurtlama döneminde ise kuş yuvalarını kullanırlar. Dişi ağaç yılanı 20’den fazla yumurta bırakabilir. Yavruların yumurtadan çıkması için de dişi ağaç yılanı uygun ortamı yaratmak için çalışır.

Ağaç yılanları nerede yaşarlar?

Yeşil ağaç yılanları Afrika’nın yeşillik alanlarında ağaçların üstlerinde yaşarlar. Ancak birçok türü olan ağaç yılanlarını iklim şartlarının el verdiği herhangi bir yeşillik alanda da görebilirsiniz. Beslenme alanı olarak ise kuşlar ve sincaplar ilk tercihleridir. Buna ek olarak yavru kuşlar ve kuş yumurtaları da gösterilebilir. Yıla türleri içinde en ilgi çekicilerinden birisi diyebiliriz ağaç yılanları için. Miskin yapıları, diğer yılanlardan farklı olarak ağaçlarda çiftleşmeleri insanlar açısından ilgi çekici bulunur.

Ağaç yılanları nasıl avlanırlar?

Ağaç yılanlarının çenenin geri kısmındaki dişler gelişmiştir ve zehirli dişler bunlardır. Avına zehiri ulaştırmak için ağız içinde oluklar bulunan ağaç yılanı insanlar için tehlikelidir. Her ne kadar arka dişleri zehirli olan yılanlar insanlar için tehlikeli olmasa da ağaç yılanı için aynı şeyi söylemek mümkün değildir.