Afgan Tazısı Köpeğinin Özellikleri

/ 11 Temmuz 2018 / 1.032 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Zarafeti çok yüksek bir köpek cinsidir. Bu eşsiz, eski köpek ırkı, diğerlerinden çok farklı bir görünüme sahiptir: dramatik ipeksi palto, egzotik yüz ve ince, moda-model yapıya sahiptir. Afgan meraklıları bu tazı hem sesli hem de komik olarak tanımlarlar. Kökeni orijinal Tazi olan Afganistan’dan gelen Afganistan’ın, Hıristiyanlık öncesi döneme kadar uzandığı düşünülür ve en eski ırklardan biri olarak kabul edilir.

Afgan Tazısı

Hayati istatistikler:

Köpek Irk Grubu: Tazı Köpekler

Ağırlık: 50 ila 60 kg

Ömrü: 10 ila 12 yıl

Afgan Tazısı aslen, hem çöllerde hem de Afganistan’ın dağlarındaki büyük av için kullanılıyordu. Afganlar, at sırtında ava çıkarken bu köpeklerde birlikte çıkarlar. Leoparlar gibi tehlikeli hayvanları cesurca tutarak, hızlı ve büyük mesafelerde koşma yeteneğinden dolayı çok değerliydi. Bugünün Afgan Tazıları leopar avlamıyor ama keskin gözleriyle iyi bir gözetleme köpeğidir. Afgan Tazıları yavru dönemleri oldukça sevimlidir ama olgunlaştıkça sevimli köpek yavrusu etkileri azalır. Olgun bir Afgan Tazı, kimseye fazla ilgi göstermez ve bazen insanların sarılmasını istemez. Afgan Tazısı , insanlara oranla çok daha uzak mesafeler görebilmeyi ve engelleri hızlı ve kolay bir şekilde aşmayı sağlayan çok güçlü kalça eklemlerine sahiptir. Bakım önemlidir ve kendisine tımar yapılmasından çok zevk alırlar. Afgan’ın doğal avcılığı içgüdüsü onu avını (komşu kedisi, oğlunun tavşanı vb.) kovalamaya yönlendirir. Afgan Tazısı kendi bağımsız doğası nedeniyle eğitmek için zor olabilir. Eğitim uzun zaman alabilir ve sabır gerektirir. Ev eğitimi zor olabilir. Afgan Tazısın düşük bir ağrı toleransı var. Küçük bir yara diğer cinslere göre bu cins için daha rahatsız edici  görünebilir. Afgan Tazısı hassastır ve yüksek sesli , kaba işleme iyi tepki vermez  bu yüzden nazik olunmalıdır

Afgan Tazısı çinsi köpeklerin tarihçesi

Afgan Tazı, türün orijinal isminin Tazi olduğu Afganistan’dan geliyor. Cinsin, Hıristiyanlık öncesi döneme kadar uzadığı düşünüldü. DNA araştırmacıları geçtiğimiz günlerde Afgan Tazısının en eski köpek ırklarından biri olduğunu ve binlerce yıl öncesine ait olduğunu keşfettiler. Batı Afgan yetiştiricisinin ilk belgeleri Kabil’e yakın bir İngiliz subayıdır. Afgan Tazısı, 1925’te İngiltere’ye taşındı ve ardından Amerika’ya gitti. Cins 1926 yılında Amerikan tarafından tanındı. Marx Brothers’ın Zeppo Marx’ı Afgan Avcılarını Amerika’ya getiren ilk kişilerden biriydi.

Afgan Tazısı çinsi köpeklerin kişilikleri

Afgan Tazı tipik olarak tek kişilik veya tek aileli bir köpektir. Konuklarını hevesle karşılamak için  bu tazıya bakmayın. Muhtemelen, varlıklarına kayıtsız kalmak suretiyle onları rahatsız edecektir. Bir yabancının eve girdiği sırada bir ya da iki kez havladığı zaman, bu cins iyi bir bekçi olarak bilinmektedir. Afganistan’ın bağımsız düşüncesi onu eğitmek için bir meydan okuma yapar. Bu tazı genellikle yiyecek tarafından motive edilmez. Nazik bir muamele, nezaket ve sabır, bu cinsle en iyi çalışma şeklidir ; bununla birlikte, köpeğin sadece işbirliği yapmayacağı zamanlarda köpekle çalışılmalıdır.

Afgan Tazısı çinsi köpek beslemeAfgan Tazısı çinsi köpek besleme

Önerilen günlük miktar: günde 2 ila 2,5 bardak yüksek kaliteli kuru gıda, iki öğüne bölünür. NOT: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler tıpkı insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda gıdaya ihtiyacı yoktur. Son derece aktif bir köpeğin bir ev köpeğinden daha fazlasına ihtiyaç duyacağını söylemeye gerek yok. Satın aldığınız köpek maması kalitesi de bir fark yaratır. Afgan Tazısını her gün yemeğini dışarıda bırakmaktan ziyade yemeğini ölçerek ve günde iki kez besleyerek iyi durumda tutun. Aşırı kilolu olup olmadığından emin değilseniz, ona göz testi ve uygulamalı testi verin. İlk önce ona bak. Bir bel görebilmelisin. Ardından ellerinizi sırtına, parmaklarınızla omurgaya doğru bastırın, parmaklarınız aşağı doğru yayılır. Sert hissetmek zorunda kalmadan onun kaburgalarını görebilmeniz gerekir. Eğer yapamazsan, daha az yemek ve daha fazla egzersize ihtiyacı var. Afganistan’ı beslemek için, doğru yemeği almak, köpeklerini beslemek ve yetişkin köpeklerini beslemek için günlük kalori ihtiyacı kadar besleyin.

afkan tazısı bakımıAfgan Tazısı çinsi köpeklerin bakımı

Bakım, Afgan için şarttır. Dış görünüş iyi olduğu için kolayca karışma eğilimi gösterir. Düzenli, hatta günlük, fırçalama ve tarama, sık banyo gereklidir. Sarkık veya asılı kulaklı tüm ırklar kulak enfeksiyonları  ile ilgili sorunlara sahiptir. Afgan’ın kulaklarını haftalık olarak kontrol edin ve veterineriniz tarafından önerilen bir temizleyici ile nemlendirilmiş bir pamuk topu ile silin. Pamuklu çubukları veya başka bir şeyleri asla kulak kanalına yapıştırmayın veya ona zarar verebilirsiniz. Kulağınızın içi kötü kokuyorsa, kırmızı görünüyorsa veya hassas görünüyorsa ya da sık sık başını veya çiziklerini kulağında sallıyorsa kulak enfeksiyonu geçirebilir. Tartar birikmesini ve içinde dolaşan bakterileri çıkarmak için Afgan’ın dişlerini haftada en az iki veya üç kez fırçalayın. Diş eti hastalığını ve kötü nefesi önlemek istiyorsanız günlük fırçalama daha da iyidir. Köpeğiniz onları doğal olarak yıpratmazsa, ayda bir veya iki kez tırnakları kesin. Onları yere tıklayarak duyabiliyorsan çok uzunlar. Kısa, düzgünce kesilmiş tırnaklar ayaklarınızı iyi durumda tutar. Damar gibi, ciltte, kulaklarda, burun, ağız ve gözlerde ve ayaklarda kızarıklık, hassasiyet veya iltihaplanma gibi yaralar, döküntüler veya enfeksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Gözler, kızarıklık veya akıntı olmadan temiz olmalıdır. Dikkatli haftalık muayeneniz, olası sağlık sorunlarını erken teşhis etmenize yardımcı olacaktır.

Çocuk Ve Diğer Evcil Hayvanlar

Afgan Tazısı bağımsız doğası ve büyüklüğü onu bir yetişkin arkadaşı olarak en uygun hale getiriyor. Afgan Tazısı etrafta çocuklar takip etmek ve çocuklarla oynamak istemez. Aslında, bir çocuğun hızlı hareketleri ve gürültü seviyesi Afgan’ı baştan çıkartabilir. Bununla birlikte, doğru sosyalleşmeyle birlikte Afgan Tazısı, çocuklu bir ailede yaşama uyum sağlayabilir, sevgi dolu ve onlarla birlikte olabilir. Afgan Tazısı, bir hanedeki diğer evcil hayvanlara bile kayıtsız kalacaktır. Şaşırtıcı bir şekilde, Afgan Tazısın avcılık içgüdüsü onu, özellikle de kaçarlarsa küçük hayvanları kovalamaya götürüyor.

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.