Affenpinscher Cinsi Köpeğin Özellikleri  

/ 10 Temmuz 2018 / 456 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1)
Loading...

Affenpinscher köpek ırkındaki köpekler başlangıçta evlerde, ahırlarda ve dükkânlarda beslenmişlerdir. Boyutu zamanla küçültülerek ilk hallerinden oldukça küçülmüştür.

AffenpinscherHayati istatistikler:

Köpek Irk Grubu: Refakatçi Köpekler

Yükseklik: omuzda 9 inç ila 11 inç boyunda

Ağırlık: 7 ila 9kg

Ömrü: 12 ila 14 yıl

“Maymun Köpek” “affen” olarak da bilinen Affenpinscher, Almanca “maymun / maymun” anlamına gelir ve “iğneleyici” “terrier” anlamına gelir.  Bu bıyıklı küçük köpek cinsi , Avrupa’daki  17. ve 18. yüzyıl ahırlarını ve dükkânlarını, farelerden korumak için beslenmiştir. Bugün Affen nadir bir ırktır. Hızla öğrenir ve değişime kolayca uyum sağlar, bu yüzden her zaman yeni bir maceraya hazır olan iyi bir gezgindir. Affens ile yaşayan insanlar, duyarlılıklarına ve nezaketlerine hayranlık duyarlar ve küçük bir bedende büyük köpek olduklarını söylerler. Sağlam, akıllı ve uyanık olan Affenpinscher, hiçbir şeyden korkmayan mükemmel bir bekçi köpeğidir. Evini, ailesini ve bölgesini koruma görevini ciddiye alıyor ve birisinin ön kapıya yaklaştığını sezdiğinde tüm mahalleyi uyarmaktan çekinmez. Affenpinschers  cinsi köpekler çocuklu ailelere  ait bir hane için en iyi tür değildir. Özellikle çocuklar kışkırtırlarsa ısırmaya tereddüt etmezler.  Affenpinschers genellikle yeni yürümeye başlayan çocuklar veya küçük çocuklar olan haneler için tavsiye edilmez – doğal olarak çocuklardan hoşlanan bir cins değildir. Affenpinscher yetişkin aile üyelerine sadıktır ve büyük çocuklu bir aile için harika bir arkadaş olabilir.

Affenpinscher Cinsi Köpeğin TarihçesiAffenpinscher Cinsi Köpeğin Tarihçesi

Affenpinscher’ın ataları en az 17. yüzyıla kadar uzanmaktadır, ancak bu türün daha güvenilir bir şekilde belgelenmesi yalnızca 19. yüzyılın sonlarına kadar uzanmaktadır. Hollandalı sanatçıların 15. yüzyıla kadar olan resimleri, sakallı köpekleri tasvir  ve bunlar kesinlikle Affenpinscher’ın atalarının bir kısmı olabilir. Almanya’da ve Orta Avrupa çapında yoğun olarak kullanılan bu terrier tipi köpekler ahırlarda, dükkanlarda, çiftliklerde ve evlerde hoş karşılandılar. Bazı kaynaklar, Lubeck, Almanya’da bir köylü hayatını anlatan hikayede  Affenpinscher’ın cinsi köpekten de bahsedildiği görülmüştür.

Affenpinscher Cinsi Köpeğin BakımıAffenpinscher Cinsi Köpeğin Bakımı

Affenpinscher, apartman yaşamı için ideal bir köpek, özellikle de arada sırada havlayan köpekten komşularınız  rahatsız olmazsa. Kısa, tempolu yürüyüşler ya da arka bahçede uygun bir süre yürüyüş bu köpek için yeterli egzersizdir. O çok küçük olduğu için, Affenpinscher   gözetim altında tutulmalıdır. Çünkü bu köpekler, kendilerinden çok daha büyük hayvanlarla yüzleşmekten çekinmeyecektir. Sabırlı ve tutarlı olun. Bir Affenpinscher’ı eğitmenin anahtarı, her zaman eğitimi eğlenceli tutmaktır. Çok övgü ve motivasyon kullanın!

Affenpinscher Cinsi Köpek BeslemeAffenpinscher Cinsi Köpek Besleme

Önerilen günlük miktar: Bir gün, iki öğüne bölünmüş, 1/4 ila 1/2 bardak yüksek kaliteli kuru gıda. NOT: Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler tıpkı insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda gıdaya ihtiyacı yoktur. Son derece aktif bir köpeğin bir evde hareketsiz yaşayan bir köpekten daha fazlasına ihtiyaç duyacağını söylemeye gerek yok. Satın aldığınız köpek maması kalitesi de bir fark yaratır . Affenpinscher’ınızı yiyeceklerini ölçerek ve günde iki kez besleyin, her zaman yemeklerden uzak tutun. Aşırı kilolu olup olmadığından emin değilseniz, onu göz ile test edin  ve vücuduna dokunarak karar verin. İlk önce ona bak. Bir bel görebilmelisin. Ardından ellerinizi sırtına, parmaklarınızla omurgaya doğru bastırın, parmaklarınız aşağı doğru yayılır. Sert hissetmek zorunda kalmadan onun kaburgalarını görebilmeniz gerekir. Eğer yapamazsan, daha az yemek ve daha fazla egzersize ihtiyacı var.