A Vitamini Eksikliği

/ 23 Haziran 2017 / 398 Görüntüleme / yorumsuz /
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (oy yok)
Loading...

A vitamini vücutta depolanan yağda çözünen bir vitamindir. Yetersizlik belirtileri, uzun süre alınmadığında gözlemlenebilir. Özellikle yetersiz ve denge­siz beslenenlerde ve büyümenin hızlı olduğu çocukluk, gebe ve emziklilik dönemlerinde eksikliği görülebilir.

A vitamini Yetersizliğinin En Önemli Belirtileri;

-Epitel dokuların (derinin kuru ve pütürlü bir durumda olması, göz­deki epitel dokunun bozulması, kuruması ve koruyucu tabakanın kaybı) bozulması.

-Bağışıklık sisteminin düşmesiyle enfeksiyon hastalıklarına yakalanma sıklığının artması.

– Sindirim organlarında da eksikliği kendini göstermekte ve mide yaraları oluşabilmektedir.

-Çocuklarda eksikliğinde normal büyüme ve gelişme sağlanamamaktadır. Özellikle çocuklarda sık görülen enfeksiyon hastalık­ları, vücut direncinin düşük olması büyümede gerilik konusunda etkileri görülebilmektedir.

-Kişi günlük ihtiyacın 10 katı kadar A vitamini alırsa vücutta zehirlenme etkisi görülür. Zehirlenmenin ilk belir­tileri baş ağrısı, baş dönmesi, kusma şeklindedir. -Fazla alınmasında kara­ciğerde büyüme, eklemlerde ağrı, baş ağrısı, kuru ve pul pul dökülen deri, kusma ve iştah kaybı, uzun kemiklerde kalınlaşma, saç dökülmesi, deride sararma ve kafa içi basıncın artması, sinir sisteminde hasar ve doğumsal bir takım kusurlarda gözlenebilir.